Na krachu koalice se STAN nejvíce u lidovců "vydělala“ vsetínská místostarostka

ZLÍNSKÝ KRAJ – Lidovci ve Zlínském kraji se po krachu koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) vrátili ke své původní kandidátce do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, kterou schválili už na dubnové krajské konferenci. Na místa uvolněná STAN se posunuli další členové KDU-ČSL. Pořadí kandidátů zůstalo zachováno s výjimkou místostarostky Vsetína Simony Hlaváčové, která se z 21. místa společné kandidátky posunula na devítku kandidátky lidovecké.

Hlaváčová byla na společné kandidátce nízko z taktických důvodů, osmičkou totiž byl za STAN další vsetínský místostarosta Tomáš Pifka. Podle krajské tajemnice lidovců Karly Vaculíkové je na kandidátce KDU-ČSL po rozpadu koalice se STAN stejný počet starostů a místostarostů, jako byl na kandidátce společné. Lidovci do říjnových voleb posílají 22 osob, všechny jsou členy KDU-ČSL.

Kandidátku vede poslanec Ondřej Benešík, dvojkou je druhý ze stávajících poslanců lidovců Ludvík Hovorka, třetí starosta Lidečka Vojtěch Ryza, čtvrtý podnikatel a zastupitel Holešova Pavel Karhan, pátý pedagog Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Štěpán Bekárek, šestý radní Zlínského kraje a zastupitel Zlína Miroslav Kašný, sedmý starosta Starého Města Josef Bazala, osmý advokát a zlínský zastupitel Aleš Dufek, devátá je Hlaváčová a desítku uzavírá místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka.

Mezi lidmi, kteří se na kandidátku vrátili místo členů STAN, je například ředitel holešovské charity Milan Jelínek, starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař, místostarosta Valašského Meziříčí Josef Vrátník, místostarostka Uherského Ostrohu Jiřina Galušková a starosta Hluku Martin Křižan. Lidovci by chtěli ve Zlínském kraji minimálně obhájit dva poslanecké mandáty a pokusit se i o zisk třetího. Od spojenectví se STAN, jež se rozpadlo kvůli nízkým preferencím, si přitom slibovali útok na první místo ve Zlínském kraji.

Region nicméně patří mezi tradiční lidovecké bašty. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 získali lidovci v České republice 6,78 procenta hlasů, ale ve Zlínském kraji jich měli 13,22. Volby do krajského zastupitelstva ve Zlínském kraji KDU-ČSL dokonce loni ziskem 22,97 procenta hlasů vyhrála a její lídr Jiří Čunek se stal poté hejtmanem.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD, která má v regionu tři poslance. Stejný počet zastupuje ANO, které skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Stejně jako lidovci má dva zákonodárce ve Zlínském kraji za 12,90 procenta hlasů i KSČM. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů, což oběma stačilo na jeden poslanecký mandát. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát nestačilo.