Výstava pojmenovaná Kresby českých sochařů 1. poloviny 20. století ze sbírky Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně je k vidění v grafickém kabinetě ve 14|15 Baťově institutu do 10. září. Představuje celkem šest významných českých umělců tvořících v tomto období. Jsou jimi žáci zakladatele českého novodobého sochařství J. V. Myslbeka – Otakar Španiel a Karel Dvořák, nejvýznamnější sochař české moderny Otto Gutfreund, průkopník avantgardního sochařského pojetí Vincenc Makovský či tvůrce lyrických figurálních torz a alegorií Josef Wagner. Nechybí ani dílo zástupce mladší umělecké generace Ladislava Zívra, který rozvíjel témata civilizace a techniky.
„Pro tyto umělce je kresba důležitým výrazovým prostředkem, z kterého se odvíjí další tvorba. Přestože je jejich projev různorodý, soustředí se především na lidskou postavu. Na výstavě se objevují jak díla studijního charakteru, které představují první formulace myšlenek a představ, tak díla související s konkrétní sochařskou realizací, jako je Země z roku 1938 od Josefa Wagnera,“ uvedla Pavlína Pyšná, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Další rovinu výstavy tvoří kresby, které jsou hotovým a uzavřeným uměleckým dílem, například kompozice Ladislava Zívra vytvořené v reakci na tíživou atmosféru válečných let. „Divák má možnost setkat se s nejrůznějšími technikami kresby, od prací tužkou, perem, uhlem, rudkou až ke štětcovým kresbám tuší a inkoustem. Zároveň se kresby pohybují ve velmi různorodé výrazové škále od skicovitě načrtnutého záznamu po pečlivě rozpracovanou kompozici,“ doplnila kurátorka.
Většina z vystavených děl pochází přímo z pozůstalosti jmenovaných sochařů a do sbírky krajské galerie byla zakoupena v průběhu 60. nebo 80. let minulého století. Ostatní byla získána ze soukromých sbírek.