„Někteří lidé jsou prostě čuňata. Přitom doma by to na zemi jistě ležet nenechali,“ mávla rukou důchodkyně Marie Petříkovská. „Je to otřesné. Mám dvě malé děti a už se mi nejednou stalo, že si donesli z vycházky takový voňavý pozdrav na teniskách. Jednou jsem sama upozornila majitelku, která nechala svého psa volně vykálet na trávník. A to, co jsem si od ní vyslechla, se rozhodně zveřejnit nedá,“ postěžovala si Lucie Plamínková.
Ve Zlíně je oficiálně registrováno takřka šest tisíc psů, tedy v průměru každý třináctý obyvatel krajského města vlastní jednoho. Ročně za něj zaplatí od 200 do 1000 korun. Město se nejprve snažilo pejskaře k větší čistotě donutit tím, že ke košům zdarma dávala sáčky na psí exkrementy. Jenomže ty někdo neustále kradl. A tak musela radnice neustále kupovat nové a náklady rostly a rostly. „Navíc vývoz těchto speciálních košů stálo město ročně bezmála čtvrt milionu korun, další investice vznikaly jejich nákupem a osazením,“ vysvětlil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
A tak se radnice rozhodla, že „psí koše“ postupně zruší. Psí výkaly tedy končí v obyčejných koších a jsou vyváženy na skládku. „Majitelům psů nyní zdarma rozdáváme při hrazení poplatků sáčky na psí exkrementy, které ročně stojí šedesát tisíc korun. Mimo to zřizujeme ve městě i výběhové loučky,“ doplnil mluvčí radnice.
Nezodpovědné pejskaře může trestat i městská policie, a to až dvacetitisícovou pokutou. Jenomže to má jeden háček. „Musíme takového majitele přistihnout doslova při činu. Ale pokud se tak stane, tak pokuta padne vždy,“ upozornil zástupce zlínských strážníků Pavel Janík.
Jak radnice, tak i městská policie se shodují v jednom. Víc už udělat nemůžeme. Je to jenom o lidech a o tom, zda chtějí žít v čistém městě. „Pokud by existovala nějaká jiná možnost, jak úspěšně proti tomuto nešvaru bojovat, určitě ji také rádi využijeme,“ konstatoval mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. „Základní povinností chovatele je psa přihlásit, opatřit identifikační známkou, dodržovat při pohybu na veřejných prostranstvích obecně závaznou vyhlášku a samozřejmě také po svém čtyřnohém miláčkovi odklízet jeho exkrementy. Takže zodpovědný chovatel, který se kynologii věnuje seriózně, má zájem žít v čistém městě a není lhostejný k ostatním spoluobčanům, si exkrementy po svém psu jednoduše uklízí,“ doplnil ho Pavel Janík.