Výstava mapuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence, a to včetně dopisu zmiňujícího úmrtí jeho spolužáka Václava Chada. Výstavu je možné navštívit do 3. listopadu. Otevírá se slavnostní vernisáží ve čtvrtek 7. září v 17.00 hodin.
František Chmelař, rodák z Liptálu, dříve než k výtvarné tvorbě inklinoval k poezii, od konce 30. let ale nastupuje do nově založené Školy umění ve Zlíně. Zde se zaměřoval na dekorativní malbu, malbu na skle, mozaiku, grafické techniky, výstavnictví a scénickou kompozici. K jeho spolužákům patřili Václav Chad, Jan Rajlich či Vojtěch Štolfa.
Vystavené obrazy ukáží dvě nejvýznamnější polohy tvorby Františka Chmelaře – krajinnou a figurální. „Krajina odráží jeho vztah k přírodě, zejména v okolí Liptálu na Valašsku a Domašova v Jeseníkách. Stává se mu prostorem pro vnitřní usebrání a meditaci, objevování vlastností barev a tvarů a jejich proměn,“ popsal Chmelařovu inspiraci kurátor výstavy Vít Jakubíček. „V sérii portrétů hlouběji proniká do problematiky lidských vztahů, k sobě samému a zejména k jemu nejbližší přítelkyni a pozdější manželce Magdě,“ doplnil kurátor.
Expozice ilustruje umělecký vývoj autora od 40. do počátku 70. let, většina obrazů pochází přímo z depozitu rodiny Františka Chmelaře. Výstavu obrazů doplní osobní korespondence Chmelaře a jeho ženy. „Dopisy ukazují na permanentní křehkost naděje, vášně a vřelé lásky, stejně jako trýzně, hořkého zklamání a nenaplněných očekávání,“ dodal Jakubíček. V jednom z dopisů Chmelař zmiňuje i okolnosti tragické smrti spolužáka Václava Chada v únoru 1945.
Expozice obrazů a korespondence Františka Chmelaře je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je zdarma od 8. září do 3. listopadu, vždy od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin.
Na programu jsou i dvě komentované prohlídky s kurátorem výstavy Vítem Jakubíčkem, které galerie organizuje zpravidla jeden čtvrtek v měsíci. Jejich termíny byly stanoveny na 5. října a 2. listopadu od 17.00 hodin.