„U Pahrbku to není nic nového, zákaz se opakuje. Čekáme, zda se bude realizovat stavba nového přístaviště a vybagruje se část nánosů, což by mělo pomoci k tomu, aby se na Pahrbek vrátila rekreace,“ řekla dnes serveru Zlin.cz Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Hygienici v tomto týdnu po v této sezoně posledních odběrech vzorků zákaz koupání na Pahrbku potvrdili. Podobně tomu je u Luhačovické přehrady.
„V Luhačovicích měly na vydání zákazu koupání vliv červencové přívalové deště. Přispělo k tomu i velké sucho, malé přítoky do přehrady a horké slunečné počasí v létě, které umožnilo nárůst sinic. Uvidíme, jak to bude příští rok,“ dodala Javoříková. Zákaz koupání v Luhačovické přehradě trvá kvůli tomu, že na hladině se objevil souvislý vodní květ. Na Pahrbku zůstává kvůli vysokému množství sinic a chlorofylu.
Luhačovická přehrada bývala ve Zlínském kraji z přírodních koupališť nejvíce problémová, zákaz koupání zde byl vydáván kvůli sinicím a velkému množství chlorofylu opakovaně. Naposledy zde před letošní sezonou platil v roce 2009. V letech 2010 až 2012 však bylo z přehrady odtěženo kolem 300 000 metrů krychlových bahna. Napuštěná přehrada je opět v provozu od léta 2013 a zdálo se, že investice za zhruba 150 milionů korun kvalitu vody v ní vylepšila. Aktuálně platný zákaz koupání je po odtěžení sedimentů vůbec první.
Oproti tomu na Pahrbku je v posledních letech vydáván opakovaně. Problémem této koupací oblasti je to, že voda je zde stojatá, neproudí a navíc jsou v ní nánosy usazenin. V ostatních přírodních koupalištích Zlínského kraje je voda zcela bez závad, podobně tomu bylo přes celé léto. Platí to pro přehrady Bystřička a Horní Bečva a štěrkoviště v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, pro Štěrkáč v Otrokovicích a vodní nádrž Všemina na Zlínsku i pro přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.