Deset poslanců ze Zlínského kraje mandát obhajuje, dva ne

ZLÍN – Deset poslanců ze Zlínského kraje v nadcházejících volbách svůj mandát obhajuje. Ze stávajících zákonodárců lidé na kandidátkách nenajdou jen podnikatelku z Lhoty u Zlína Miroslavu Strnadlovou (ČSSD) a vsetínského lékaře Pavla Volčíka, který byl v roce 2013 zvolen za hnutí ANO. Zbylí poslanci většinou figurují na čelních pozicích kandidátek a mají tak velkou šanci ve Sněmovně usednout znovu. Volby se konají 20. a 21. října.

ČSSD má kromě Strnadlové ještě dva poslance. Technik z Uherského Hradiště Antonín Seďa je stejně jako v roce 2013 lídrem. Učitel Petr Kořenek ze Vsetína minule kandidoval jako třetí a poslancem se stal. Předvolební průzkumy ale nyní signalizují oslabení ČSSD, která by tak v kraji tři poslance udržet nemusela. Kořenek by ze třetího místa k zisku mandátu musel na preferenční hlasy překonat lídra Seďu nebo bývalou senátorku, pedagožku a pacientskou ombudsmanku Alenu Gajdůškovou.

Tři poslance má nyní i ANO, které by naopak podle průzkumů mohlo posílit. Jedničkou je stejně jako minule kroměřížský právník a místopředseda Sněmovny Radek Vondráček. Bývalá ředitelka napajedelského hřebčína a nynější krajská radní Margita Balaštíková byla v roce 2013 dvojkou kandidátky. Nyní je o místo níže, což by při preferencích ANO mělo na obhajobu stačit.

Obhájit křesla poslanců by měli i oba lidovečtí zástupci, bývalý starosta Strání Ondřej Benešík a bývalý ředitel uherskobrodské nemocnice Ludvík Hovorka ze Šumic. Benešík je lídrem kandidátky KDU-ČSL, Hovorka je druhý. Při tradičně silné voličské základně lidovců v regionu by strana měla dva mandáty získat. Uškodit by jí mohl krach plánovaného spojenectví se STAN.

STAN vede republikový předseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík ze Suché Lozi na Slovácku, který byl minule zvolen za TOP 09. Pokud se STAN přes nepříznivé prognózy některých průzkumů do Poslanecké sněmovny dostane, Gazdík by měl také mandát obhájit.

Čelo kandidátky nezměnili komunisté. Lídrem je pedagog z Boršic na Uherskohradišťsku Vladimír Koníček, druhá je ekonomka z Morkovic na Kroměřížsku Marie Pěnčíková. Podpora komunistů ve Zlínském kraji je stabilní, strana by mohla dva mandáty obhájit. Do Sněmovny by se podle průzkumů mělo dostat i hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), které vede poslanec z Březůvek na Zlínsku Jaroslav Holík. Minule byl zvolený za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Překazit plány stávajících poslanců na obhajobu mandátu se budou snažit i další strany a hnutí, celkem jich v kraji kandiduje 24. Poslance by ráda ve Zlínském kraji znovu získala ODS, jejíž společnou kandidátku se Soukromníky vede uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha. Do Sněmovny podle průzkumů míří i Česká pirátská strana, která v regionu vsadila na vysokoškolského pedagoga z Prahy Giuseppe Maiella. TOP 09 věří své jedničce kandidátky, poslankyni zvolené původně za ANO Kristýně Zelienkové.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD před hnutím ANO, které skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Lidovci obdrželi 13,22 procenta a KSČM 12,90 procenta hlasů. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát nestačilo.