Podle statistiků bylo v roce 2012 ve Zlínském kraji zahájeno 1145 a dokončeno 1137 bytů. O rok později čísla znatelně klesla na 854 zahájených a 792 dokončených bytů. V dalších letech se ale situace zlepšila. V roce 2014 ČSÚ evidoval 941 zahájených a 806 dokončených bytů, v roce 2015 byla zahájena stavba 1043 a dokončeno bylo 934 bytů a konečně loni začala stavba 1123 a dokončeno bylo 975 bytů.
Počet dokončených bytů se však ani loni nedostal k počtu hotových bytů v roce 2012. Přestože bytová výstavba stále roste, Zlínský kraj nepatří ani letos v České republice k regionům, kde bytů přibývá nejvíce. „Za první pololetí vzrostl počet zahájených staveb bytů v Česku o pětinu. Nejvyšší dynamiku má tento trend v Olomouckém kraji, v Praze, v Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Nejvíce bytů se dokončuje v Praze, loni jich bylo 6092. Na druhém místě byl v minulém roce Středočeský kraj s 4860 dokončenými byty. Naopak nejméně bytů bylo dokončeno v Karlovarském kraji – 501. Zlínský kraj byl se zmíněnými 975 byty na desátém místě. Kromě Karlovarského kraje se loni méně bytů dokončilo ještě v Ústeckém, a Libereckém kraji a na Vysočině.
V bytových domech bylo v prvním pololetí letošního roku zahájeno o 46 procent staveb bytů více než loni. V rodinných domech šlo o osmnáctiprocentní nárůst. Nejvíc staveb bytů se podle ČSÚ dlouhodobě zahajuje ve Středočeském kraji, kde převládají rodinné domy, a v Praze, kde se buduje více bytů v bytových domech.
„Významnou charakteristikou současné bytové výstavby je také převaha soukromého vlastnictví. Segment nájemního bydlení se významně zmenšuje, což je i jedna z příčin nízké pracovní mobility,“ dodala Petra Cuřínová z oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.
Průměrná velikost obytné plochy bytu v bytovém domě dokončeném v loňském roce byla 51 metrů čtverečních, nejčastěji se jednalo o dispozici 2+1. Doba výstavby domu trvala 32 měsíců. Průměrný počet bytů v domě byl 32. Byty v rodinných domech měly obvykle velikost 4+1 a obytnou plochu 92 metrů čtverečních.
Stavebnictví se podle statistiků aktuálně daří díky pozemnímu stavitelství. „Aktuálně za letošní leden až červenec zaznamenala stavební produkce růst o tři procenta a roli tahouna převzalo pozemní stavitelství. Pro další vývoj stavebnictví bude klíčová aktivita soukromých investorů a v neposlední řadě také legislativa. Stavebnictví ale stále chybějí velké stavby,“ uzavřela Cuřínová.