Výrobce pomůcek pro imobilní občany ALTECH dodává plošiny i na olympijské hry

BÁNOV – ALTECH vznikl v roce 1992 jako garážová firma se zaměřením na výrobu komponent a následně kompletních výrobků pro přepravu zdravotně postižených osob po schodišti. Letos oslavil 25 let od svého založení. Zaměstnává 230 lidí a dodává své výrobky do řady zemí světa. Plošiny ze Slovácka se například používaly i při olympijských hrách, řekl serveru Zlin.cz ředitel a jednatel společnosti Antonín Machala.

Firma je od začátku orientovaná proexportně, loni do zahraničí dodala 86 procent svých výrobků. „Tradičně nejvíce zákazníků přicházelo z Rakouska, dneska je největším odběratelem Španělsko a Švýcarsko. Samozřejmě celá Evropská unie je velmi dobrý zákazník. Kromě EU je to Čína, Amerika a probíhá certifikace výrobku v Japonsku, kde se v roce 2020 budou konat olympijské a paralympijské hry,“ popsal Machala.

Právě s největším celosvětovým sportovním kláním se pojí zajímavé zakázky společnosti. „Podařilo se nám dodat plošiny na olympijské hry do Soči (2014) a v loňském roce do Rio de Janeira, kde původní bateriové plošiny od jiných dodavatelů byly demontovány a nahrazeny našimi Omegami,“ dodal Machala. Plošiny ze Slovácka byly instalovány i v Národním divadle v Praze nebo na ministerstvu dopravy.

„Letos jsme dodali i asi 40 dlouhých nerezových instalací do Číny, kde slouží u nadchodů frekventovaných silnic. Momentálně vyrábíme dvě dlouhé plošiny pro rumunský parlament v Bukurešti,“ poznamenal Machala.

Tuzemský trh byl pro společnost rostoucí hlavně na začátku působení firmy. „V polistopadovém období se začínala prosazovat myšlenka integrace zdravotně postižených osob do společnosti. V praxi to také znamenalo postupně bezbariérově zpřístupnit všechny veřejné budovy. Objem práce byl velký a konkurence malá,“ doplnil ředitel firmy ALTECH.

Konkurence ale postupně vzrostla v podobě výrobků z dovozu nebo dalších výrobců, a tak se podíl domácího trhu na tržbách společnosti od roku 2012, kdy byly omezeny státní příspěvky na zakoupení pomůcek, začal snižovat. „To vyvolalo pokles, který se nám dosud na českém trhu nepodařilo vrátit na původní výsledky,“ uvedl Machala.

ALTECH začínal výrobou součástek pro schodolezy a výtahy, následně začal vyvíjet vlastní výrobky. V současnosti vyrábí čtyři druhy šikmých schodišťových plošin. „Hlavním výrobkem zůstává Omega. Je to plošina poháněná přímo z elektrické sítě, což je oproti bateriovému pohonu velmi vhodné řešení do veřejných budov, kde není známa frekvence používání plošiny. Tento systém nevozí na plošině pohon, což ji dělá lehkou a velmi skladnou pro instalaci v omezených prostorách,“ uvedl Machala.

Dalším produktem je plošina Stratos, která je bateriově poháněná, což je vhodné řešení především u kratších privátních instalací, kde se plošina používá častěji. Pro přímé schodiště používá ALTECH dva typy šikmých plošin, Deltu a Alu Deltu. Firma loni dosáhla tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb zhruba 452 milionů korun a zisku necelých 86 milionů korun. Letos by měla meziročně vykázat růst o jednotky procent. ALTECH také nadále modernizuje výrobu a investuje do vývoje a vybavení.

 

 
 
 
 

Sponzorem článku je společnost Allmedica s.r.o.

--> --> --> --> -->