Senátor Valenta: OSA pokračuje v nelegálním vybírání autorských poplatků

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ochranný svaz autorský (OSA) podle senátora za Uherskohradišťsko Iva Valenty pokračuje v nelegálním vybírání autorských poplatků. Valenta říká, že novela autorského zákona ukládá kolektivním správcům autorských práv povinnost nechat si schválit letošní sazebník, ve kterém jsou autorské poplatky vyšší až o 50 procent, u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ani po půl roce od nabytí účinnosti zákona se tak podle senátora nestalo. Podle něj by mělo zasáhnout ministerstvo kultury a toto jednání zastavit. OSA pochybení odmítá.

„Provedené právní rozbory jednoznačně potvrdily, že OSA a další kolektivní správci mají povinnost předkládat ÚOHS ke schválení sazebníky autorských poplatků v případě, že růst poplatků je vyšší než trojnásobek inflace. A zároveň ÚOHS má povinnost rozhodnout o přípustnosti takového navýšení. OSA se donekonečna nemůže vymlouvat a je třeba, abychom ji donutili řídit se novelizovaným zákonem,“ uvedl Valenta. OSA na svém webu (zde) uvádí, že sazby byly navýšeny již loni v březnu a navýšení tak nemělo souvislost s novelou autorského zákona.

Valenta tvrdí, že OSA inkasuje autorské poplatky nelegálně a že každý den tak dochází k reálným škodám. Senátor zároveň apeluje na všechny živnostníky, pořadatele akcí, obce a další poplatníky autorských poplatků, aby do závazného vyřešení vzniklé právní situace neuzavírali s OSA žádné další smlouvy, neplatili autorské poplatky a vyčkali na závazné stanovisko ÚOHS a případně ministerstva kultury.

„Renomovaný právní výklad, který jsem si vyžádal na ÚOHS, totiž jednoznačně tvrdí, že v případě licenčních smluv, které OSA uzavíral po 20. dubnu 2017, což je den nabytí účinnosti novely autorského zákona, musí vycházet ze sazebníku schváleného ÚOHS. Anebo OSA nemůže účtovat poplatky navýšené o víc jak trojnásobek inflace. Ani jedno z toho se však neděje a OSA tak stále postupuje v rozporu se zákonem,“ mínil Valenta. Podle jeho slov však zřejmě budou mít smůlu ti podnikatelé, kteří s OSA uzavřeli celoroční smlouvu a podepsali ji ještě před 20. dubnem 2017. „Podle právních rozborů budou zřejmě takové smlouvy platné i přesto, že zahrnují dramaticky navýšené autorské poplatky,“ doplnil senátor.

OSA v loňském roce rozúčtoval skladatelům a textařům, jejich dědicům a nakladatelům z celého světa nejvíce ve své historii. Bezmála 788 milionů korun bylo rozúčtováno mezi rekordní počet 138 338 domácích i zahraničních nositelů práv. Honoráře tak putovaly do 77 zemí světa. Oproti roku 2015 OSA na autorských honorářích vybral o 103 milionů korun více.

OSA v roce 2016 za práva autorů hudby zinkasoval částku 929,8 milionu korun. Pro ostatní tuzemské kolektivní správce OSA vybral částku 77,5 milionu Kč. Průměrná režie OSA v roce 2016 činila 14,14 procenta, což je nejnižší režie od roku 1994, odkdy se tento údaj sleduje. OSA k 31. 12. 2016 zastupoval přes jeden milion autorů všech hudebních žánrů z celého světa, z toho 9 159 domácích nositelů práv. Domácích autorů bylo k uvedenému datu 5 831, dědiců 3 211 a nakladatelů 117. V loňském roce podepsalo smlouvu s OSA 336 nových autorů a tři nakladatelé.