Staroměstská Tažírna oceli plánuje investice za 600 milionů korun

STARÉ MĚSTO – Tažírna oceli Třineckých železáren ve Starém Městě na Slovácku plánuje investice za 600 milionů korun - výstavbu nové haly, technologií a rozšíření stávající kapacity výroby o 17.000 tun. Důvodem je rostoucí poptávka po tažené oceli, která nachází uplatnění především v automobilovém průmyslu, ale také ve strojírenství, výrobě šroubů, nábytku a závitových tyčí. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel Petra Jurásková.

Tažírna loni vyprodukovala rekordních 87.000 tun tažených tyčí, a to ve třísměnném provozu za účasti 230 zaměstnanců. Jejich počet se po rozšíření výrazně navýší. Moderní tažné linky zpracovávají válcovaný materiál a ze svitků a tyčí vyrábí finální výrobek – taženou tyč v délkách od tří do sedmi metrů. „Většina naší produkce končí na evropských trzích v segmentu automobilového průmyslu a strojírenství,“ uvedl vedoucí tažírny Petr Lapčík.

Provoz se potýká s nedostatkem kapacity, současné prostory již tažírně nestačí. „Proto připravujeme technologické řešení k prodloužení výrobkového řetězce zavedením návazných technologií loupání a broušení, včetně kompletně nového systému skladování plně automatizovaným regálovým zakladačem. To nám umožní nejen více vyrobit a uskladnit, ale také rychleji a více vyexpedovat,“ dodal Lapčík. Díky regálovým zakladačům se navýší skladovací kapacita, zrychlí odbavení kamionů a ušetří prostor pro další návazné technologie, které zákazníci požadují.

Podle Juráskové firma také připravuje projekt stavby nové haly v místě stávající panelárny. Budou v ní rozmístěny nové technologie navazující na technologii tažení. „Na ploše cca 4000 metrů čtverečních budou instalovány loupací linka, brousící linka, linka na kontrolu povrchových vad metodou vířivých proudů a nová dělící linka. Veškerá produkce bude zabalena na automatické balicí lince a uskladněna systémem automatického regálového zakladače,“ popsala Jurásková.

Investice za zhruba 600 milionů korun by měla být hotová během prvního čtvrtletí roku 2020. Počet zaměstnanců by se měl po dokončení celého projektu zvýšit ze současných 230 na 300.

Třinecké železárny v současné době vyrábí nejvíce oceli v České republice, a to více než 2,5 milionu tun. Skupina nadále investuje do rozšiřování portfolia svých výrobků a také zvyšuje jejich přidanou hodnotu. Dodává zejména zákazníkům v automobilovém a strojírenském průmyslu.