V České republice klesl objem posbíraných lesních plodů

ZLÍNSKÝ KRAJ – V České republice klesl objem posbíraných lesních plodů. Z výzkumu pro ministerstvo zemědělství vyplývá, že lidé loni z lesů odnesli 33.800 tun lesních plodin. Dlouhodobý průměr je přitom 39.300 tun, údaje se sledují od roku 1994. Lidé odhadem loni posbírali lesní plody v hodnotě více než pět miliard korun, v roce 2015 odhad činil asi o 800 milionů korun více. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2016.

Na hodnotě lesních plodů se výrazně podílí nárůst cen během sledovaného období. Například v roce 1994, od kterého se údaje sledují, byla cena odhadována asi jen na 2,7 miliardy korun. V intenzitě sběru lesních plodin existují značné rozdíly mezi kraji, což je způsobeno plochou lesa i počtem obyvatel. Výrazně nadprůměrné množství lesních plodin je sbíráno na území Středočeského kraje, což je ovlivněno aktivitou obyvatel Prahy.

Návštěvnost lesa byla podle údajů v roce 2016 nadprůměrná. Činila 24,6 návštěvy lesa na obyvatele ročně 105,1 návštěvy na hektar lesa ročně. Dlouhodobý průměr je 20,8 návštěvy na obyvatele a 87,3 návštěvy na jeden hektar lesa. „Návštěvnost lesa je však výrazně místně diferencována. Souvisí nejen s dostupností z velkých sídel, rekreační přitažlivostí a vybaveností, lesnatostí, ale i s výskytem lesních plodin. Opět platí, že návštěvnost lesů ve Středočeském kraji je v průměru výrazně vyšší oproti ostatním krajům,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Mezi nejčastěji sbírané plody patří tradičně houby, až za nimi jsou borůvky, maliny a ostružiny. Počet lidí, kteří je sbírají, meziročně mírně poklesl. Houby sbírá 68 procent lidí, borůvky 43 procent, maliny 35 procent a ostružiny 31 procent lidí. Bezinky a brusinky se z lesních plodů sbírají nejméně, což se oproti minulým letům nezměnilo.