Brod získal z ministerstva historicky nejvyšší dotaci na obnovu památek

UHERSKÝ BROD - Uherský Brod získal na obnovu kulturních památek v Městské památkové zóně více než dvoumilionovou dotaci z Ministerstva kultury ČR. Jak server Zlin.cz informovala mluvčí města Elen Sladká, jde o zatím nejvyšší dotaci v historii.

Z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón získal Uherský Brod pro letošní rok částku 2,015 milionu korun. Peníze poslouží na opravu čtyř objektů.

Část peněz poputuje na restaurování maleb v Kunovické kapli v takzvaném panském domě. Jde o rozsáhlou barokní budovu palácového charakteru. „Dům patří bezesporu k nejhodnotnějším objektům památkové zóny a svým významem přesahuje hranice města. Poslední rekonstrukce byla provedena v 70. letech tohoto století. Panský dům slouží dnes jako víceúčelová budova pro kulturní a společenské potřeby města. Nachází se zde obřadní síň, galerie, gotická kaple, knihovna a výhledově započne i rekonstrukce podkroví pro nízkoprahové zařízení pro děti a mládež z jiného dotačního titulu,“ upřesnila Sladká. Z dotace Ministerstva kultury bude na opravu kaple uvolněna částka 40 tisíc korun.

Bez jedné koruny půl milionu se podařilo získat ze státní dotace na obnovu fasády lodi kostela Mistra Jana Husa. „Jedná se o pokračování obnovy fasády, kdy v roce 2015 byla provedena obnova fasády věže kostela. Tentokrát budou sanovány trhliny, odstraněny nesoudržné omítky, vyhotoveny nové omítky v místech oprav a fasáda bude následně natřena,“ doplnila mluvčí města.

Nejvyšší část dotace, a to 1,390 milionu korun, pomůže restaurovat vitráže v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Jde o sedm oken s barevným katedrálním sklem, s malovaným kobercovým vzorem nebo geometrickým vzorem. Práce zahrnují demontáž výplní kovového rámu, ošetření a opravu kovové konstrukce, ambaláž vitráží, jejich odvoz do ateliéru, rozebrání jednotlivých skel z olověné sítě, očištění, dořezání nových pro výrobu kopií, malbu na sklo a její zapálení ve sklářské peci, fixaci sklomalby, lepení prasklých tabulek, retuše původní sklomalby, následné složení jednotlivých výplní do nové olověné sítě, celoplošné přetmelení a osazení do kovové konstrukce.

Poslední část z dotace, a to 86 tisíc korun, poputuje na obnovu hospodářské budovy se sušírnou bylin v měšťanském domě číslo popisné 164. Dům prochází obnovou již několik let, v letošním roce však vlastník poprvé zahajuje práce na obnově hospodářské budovy ve dvorním traktu, a to z důvodu havarijního stavu schodiště. Hospodářská budova je patrovou stavbou se sušírnou bylin v podkroví. Stav schodiště se natolik zhoršil, že hrozilo jeho zřícení. „Z tohoto důvodu vlastníci nechali zpracovat projekt obnovy venkovního schodiště zajišťujícího přístup do II. nadzemního podlaží sušírny bylin a následný projekt opravy vnějších a vnitřních omítek strany budovy, kde se schodiště nachází. I když vlastníci nejsou již řadu let ekonomicky aktivní, věnují obnově domu značné úsilí a pravidelně každý rok do obnovy investují nemalé finanční prostředky. Letos kromě podpory z ministerstva získali majitelé také částku 19 tisíc korun z rozpočtu města,“ dodala Sladká.