Mandát ve Zlínském kraji obhájilo šest poslanců, šest jich je nových

ZLÍN – Poslanecký mandát ve Zlínském kraji obhájilo šest poslanců, šest zákonodárců z regionu, který bude mít stejně jako v minulém období dvanáct poslanců, usedne ve Sněmovně nově. Čtyři poslanci svůj post neobhájili, dva už znovu nekandidovali. Vyplývá to z údajů na serveru www.volby.cz. Volby v kraji vyhrálo ziskem 28,8 procenta hnutí ANO, které s 29,6 procenta dominovalo v celé zemi.

ANO má nejsilnější klub se 78 mandáty, ze Zlínského kraje ho budou zastupovat čtyři poslanci. Lídr Radek Vondráček, který byl místopředsedou minulé Sněmovny, získal 4687 preferenčních hlasů, ve Zlínském kraji nejvíce. Post obhájila i poslankyně Margita  Balaštíková, která je i radní Zlínského kraje.  Lékař Pavel Volčík už nekandidoval. Za ANO se poslanci nově stali dva manažeři – Pavel Pustějovský z Valašského Meziříčí a Marek Novák ze Zlína.

Druhé skončilo v kraji hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD, 12,9 procenta). Poslanecký mandát v jeho barvách obhájil Jaroslav Holík, nově bude hnutí ve Sněmovně zastupovat lékař z Valašského Meziříčí Jaroslav Dvořák, který je i krajským zastupitelem. SPD v celé zemi skončila s 10,6 procenta a 22 mandáty čtvrtá.

Zlínský kraj je tradiční baštou lidovců, kteří zde ale nyní skončili s 11,4 procenta až třetí. Mají celkem jen deset poslanců, v zemi skončili s 5,8 procenta sedmí. V kraji mandát obhájil Ondřej Benešík, který dostal 4150 a byl v tomto ohledu v regionu druhý za Vondráčkem. Ani 3777 preferenčních hlasů ale nestačilo na obhajobu Ludvíku Hovorkovi, který byl poslancem v letech 2002 až 2010 a poté od roku 2013 do letošních voleb.

ODS po čtyřech letech ve Zlínském kraji opět získala poslanecký mandát, a to pro svého lídra Stanislava Blahu. Uherskohradišťský starosta nasbíral 2483 preferenčních hlasů. ODS v regionu skončila čtvrtá s 9,8 procenty, v celé České republice ale obsadila druhou příčku s 11,3 procenty a 25 mandáty. Rozdíl 18 procent od vítěze je ale nejvyšší v historii Sněmovny.

Pátí Piráti jsou v ní nováčky. Ve Zlínském kraji získali 8,4 procenta hlasů, což stačilo na páté místo. Mandát za ně obsadí dvojka kandidátky František Elfmark. Získal 1504 preferenčních hlasů, o 370 více než lídr Giuseppe Maiello. Elfmark po minulých komunálních volbách vstoupil v Uherském Hradišti proti vůli svého tehdejšího hnutí Zdravé Hradiště do koalice vedené ODS a získal post placeného radního. Podle Zdravého Hradiště, které Elfmark poté opustil, mandát zpeněžil. Elfmark to odmítá. Piráti skončili celorepublikově třetí s 10,8 procenta hlasů a 22 mandáty.

Až šestá skončila v regionu se sedmi procenty KSČM. Post poslance obhájil lídr Vladimír Koníček, Marie Pěnčíková se ale do Sněmovny podruhé nedostala. Komunisté mají v Česku podporu 7,8 procenta voličů, což stačí na páté místo a patnáct mandátů.

Ještě hůře dopadla bývalá nejsilnější vládní strana ČSSD, která ve Zlínském kraji získala jen 6,9 procenta a skončila zde až sedmá. Ve Sněmovně stranu zastoupí bývalá senátorka, pedagožka a pacientská ombudsmanka Alena Gajdůšková, která se 1766 preferenčními hlasy o 632 hlasů přeskočila lídra Antonína Seďu. Seďa byl poslancem od roku 2002, tedy čtyři volební období. ČSSD měla v kraji tři poslance. Mandát neobhájil ani Petr Kořenek, Miroslava Strnadlová už nekandidovala. V celé zemi skončila sociální demokracie šestá se 7,3 procenty a pouhými 15 poslanci.

STAN dostali ve Zlínském kraji 5,8 procenta, skončili osmí a obsadí jedno křeslo svým předsedou a místopředsedou minulé Sněmovny Petrem Gazdíkem. V roce 2013 přitom ODS nestačilo na zisk mandátu v kraji 5,66 procenta hlasů, STAN nyní uspěli jen s o něco málo silnější podporou. Celorepublikově STAN dostali 5,2 procenta hlasů, skončili devátí a mají šest poslanců.

V celé zemi skončila osmá TOP 09 s 5,3 procenta hlasů a sedmi poslanci. Ve Zlínském kraji jí ale zisk 2,9 procenta na mandát nestačil. Sněmovnu tak opouští i jednička její kandidátky, poslankyně zvolená v roce 2013 za hnutí ANO ve Středočeském kraji Kristýna Zelienková.