Zlínský kraj se prezentuje na Dnech české a německé kultury

ZLÍNSKÝ KRAJ – Své turistické zajímavosti, kulturu, ale i tradice prezentuje Zlínský kraj na Dnech české a německé kultury. V říjnu a listopadu je hostí města Drážďany, Ústí nad Labem a Euroregion Elbe/Labe, řekla serveru Zlin.cz mluvčí krajského úřadu Renata Janečková.

Zlínský kraj je partnerským regionem letošního už devatenáctého ročníku. Slavnostní zahájení Dnů české a německé kultury je v plánu v Drážďanech ve čtvrtek v kostele Tří králů za účasti primátora Drážďan Dirka Hilberta a primátora Zlínského kraje Jiřího Čunka. „S hodinovým koncertem vystoupí cimbálová muzika Harafica Symphonic,“ poznamenala Janečková.

S předstihem už v sobotu se v drážďanském Centru Galerie představili členové Folklorního studia Buchlovice i se svým uměním, a to výrobky z proutí, figurkami z kukuřičného šustí, keramikou nebo perníky. „Tipy na zajímavé výlety nebo dovolenou ve Zlínském kraji prezentovala Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. K vidění byla výstava 15 turisticky nejlepších věcí ve Zlínském kraji,“ dodala Janečková.

Lidé si mohli odnést i německou verzi brožury Jsme Zlínský kraj, která představuje zajímavosti kraje v mnoha oblastech. „Kromě toho na návštěvníky čekaly i ochutnávky piva, škvarků, vlčnovských vdolečků, košt vína nebo malování slováckých ornamentů na obličej,“ vyjmenovala mluvčí.

Po čtvrtečním zahájení v pátek představí cimbálová kapela Burčáci hudební folklór z oblasti Dolňácka a Kopanic. „Připraveno je i několik výstav. V kostele Tří králů bude k vidění kromě zmíněné patnáctky nejlepších turistických věcí je to také výstava Pavla Popelky, která přibližuje slavnosti a rituály kraje,“ uvedla Janečková. K vidění bude i přehlídka prostorových objektů akademického sochaře Zdeňka Tománka.

V kulturním domě bude možné zhlédnout fotografie dokumentující zlínské meziválečné archcitektury doplněné o fografiku Richarda Vodičky. Prezentovat se budou i studenty Univerzity Tomáše Bati.

Ve středu 1. listopadu je pak v plánu promítání krátkých filmů studentů tří zlínských vzdělávacích institucí zaměřených na audiovizuální tvorbu, a to Univerzity Tomáše Bati, Odborné školy filmu, multimédií a počítačových technologií a Vzdělávacího a kreativního centra animovaných filmů. „Na své si přijdou i milovníci literatury. Pro ně bude v pondělí 6. listopadu připraveno autorské čtení autorů Josefa Holcmana a Jakuba Chrobáka,“ dodala Janečková.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’88973′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1742‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚88973‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>