Výstava ukáže nejvýznamnější stavby na území města a představí jejich přední tvůrce. Prezentované stavby byly vybrány na základě odborné ankety uspořádané letos na jaře mezi architekty, historiky a teoretiky architektury.
Architektonická tvorba na území dnešního Zlína po vzniku republiky souvisela s celkovým vývojem v nové republice a zejména s působením obuvnické firmy Baťa. Budovaly se nové veřejné stavby, školská zařízení, nemocnice, rozvíjela se bytová výstavba. Zejména enormní meziválečná stavitelská činnost Tomáše Bati a jeho týmu renomovaných architektů, především Jana Kotěry, Františka Lýdie Gahury, Miroslava Lorence a Vladimíra Karfíka, proměnila pětitisícové městečko v aglomeraci unikátní funkcionalistické architektury s 43 500 obyvateli. I po smrti Tomáše Bati pokračoval rozvoj města vysokým tempem. Nejproslulejší stavbou z té doby je 77,5 metru vysoký mrakodrap – tehdejší sídlo ředitelství firmy Baťa, dnešní sídlo Krajského úřadu Zlínského kraje.
„Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha jsou dva z více faktorů, které ovlivnily skutečnost, že i po druhé světové válce a částečně také po roce 1948 pokračoval ve Zlíně trend moderní architektury, jak dokládá tvorba poválečných architektů Jiřího Voženílka, Zdeňka Plesníka, Miroslava Drofy, Vladimíra Kubečky, Miloslava Totuška, Šebestiána Zeliny a dalších, jejichž některé významné stavby představujeme,“ podotkl Marek Jakub.
Magistrát města Zlína v návaznosti na tradici, již založil Tomáš Baťa, podporuje po roce 1989 podnikatelské aktivity a zve investory k účasti na společných projektech. Projevuje se to nejen v nových stavbách Evy Jiřičné, Ivana Bergmanna, Pavla Mudříka, Svatopluka Sládečka a dalších, ale také v renovacích a rekonstrukcích architektonických hodnot minulosti.
Jedním z cílů výstavy je také v předstihu připomenout sté výročí od založení Československa. „Zanedlouho si budeme připomínat sté výročí naší státní nezávislosti v novodobé historii. To je i příležitost k ohlédnutí: jak se za tu dobu změnila fyzická podoba našich měst a obcí. Které stavby nebo jejich soubory se staly nedílnou součástí naší národní identity nebo dokonce ,ikonami´, symboly naší státnosti, k nimž vzhlížíme s úctou, obdivem a pokorou,“ řekl k tomu Vladimír Šlapeta, jeden z nejvýznamnějších znalců naší moderní architektury.
Výstava bude k vidění do 22. listopadu. Záštitu nad ní převzal náměstek primátora Zlína Jiří Korec.