Akci pořádá Filmfest ve spolupráci se zakladatelem těchto unikátních setkání, panem Vítězslavem Tichým. Celkem 19 projekcí, filmová témata spjatá s historií naší země i vzácní hosté z filmové branže čekají letos v rekreačním středisku Revika na účastníky Filmového Tesáku. „V letošním roce se zaměříme na několik témat. Tím prvním bude připomenutí mimořádné osobnosti českého filmu a divadla, pana Miroslava Macháčka. Divákům jej přiblíží jeho dcera Kateřina Macháčková,“ řekla Markéta Pášmová ze společnosti Filmfest. Dalším významným hostem se stane filmový historik, scenárista a dramaturg Jaroslav Sedláček. „Diváci s ním mohou nejen diskutovat o českém filmu, ale nahlédnou i do jeho filmového světa v sekci nazvané Filmové lásky Jaroslava Sedláčka,“ doplnila Pášmová. Víkendovým setkáním se budou prolínat také dvě významné události nadcházejícího roku: 100 let od založení samostatného československého státu a 120 let od projekce prvního českého filmu.
Filmový sběratel a znalec Vítězslav Tichý uspořádal před 19 lety v hostýnských horách jedinečné setkání určené milovníkům filmu. Vloni se tato akce poprvé konala v režii společnosti Filmfest a byla přesunuta do kopců nad Vizovicemi. „Myslím si, že změna místa všem prospěla. Přinesla nám svěží vítr do plachet, inspirativní prostředí a posílila motivaci pro zachování tradice společných filmových setkání,“ konstatoval Vítězslav Tichý.
Diváci letos zhlédnou pět filmů s vynikajícími hereckými výkony Miroslava Macháčka, které doplní dva televizní dokumenty o životě a tvorbě této výjimečné osobnosti. Pozvání organizátorů přijala jeho dcera, herečka a publicistka Kateřina Macháčková. Beseda s ní je na programu v pátek 10. listopadu.
V sobotu 11. listopadu se diváci setkají s filmovým historikem, scénáristou, publicistou a dramaturgem Jaroslavem Sedláčkem. Mimo čtyř filmů podle jeho výběru čeká na diváky beseda, které bude předcházet projekce jednoho z nejzajímavějších filmů loňského roku Masaryk, (J. Ševčík, 2016), na němž se Jaroslav Sedláček podílel jako dramaturg.
Další dvě témata úmyslně trochu předbíhají dobu, protože obě významná výročí se budou oslavovat až v příštím roce. Organizátoři by však rádi v dlouhodobějším cyklu uvedli filmy mnohdy neprávem zapomenuté nebo málo známé. Pro letošek je připraveno několik filmových lahůdek, např. první přepis slavného díla Boženy Němcové Babička, (T. Červenková, 1921), Trnkova Árie prérii (1949) či hereckými hvězdami nabitý film Svatá hříšnice, (V. Čech, 1970), kde jednu z hlavních rolí vytvořila Kateřina Macháčková.
Jako zajímavost bude uveden například televizní snímek Šlechetný cowboy Sandy aneb Prohraná nevěsta, (E. Kaněra, 1964), který dnes už téměř nikdo nezná. V budovatelské veselohře Slovo dělá ženu, (M. Mach, 1952) se představí slavný Oldřich Nový ve zcela neobvyklé roli – totiž v montérkách. K výročí vzniku republiky bude promítnut hraný film Písničkář (S. Innemann, 1932) z počátku zvukové éry, v němž hlavní roli vytvořil velký vlastenec, herec a písničkář Karel Hašler.
Víkendový Filmový Tesák ve svém programu neopomene ani vzpomínku na dva významné herecké bardy, kteří před nedávnem odešli do filmového nebe – Květu Fialovou a Jana Třísku.