„S inscenací se rozloučíme v nejlepším a se vší poctou. Tak, jak si zaslouží,“ řekl ředitel divadla Petr Michálek a prozradil, že na jaře 2018 plánuje divadlo ve spolupráci s přenosydokin.cz uvést záznam derniéry v kinech v celé střední a východní Evropě, což je událost pro oblastní divadlo naprosto unikátní a Městské divadlo Zlín dostává do společnosti operních přenosů z Metropolitní opery v New Yorku, záznamů Bolšoj baletu z Moskvy nebo berlínských filharmoniků.
„Zlínské představení mi přirostlo k srdci – s režisérem Dodem Gombárem jsme se výjimečně dobře pochopili a jeho pojetí mě nadchlo a dojalo. Také herci podávali neuvěřitelné výkony, takže jako autorce se mi naplnila představa o jednotlivých postavách i příběhu doslova vrchovatě. Děkuji všem, kteří se na realizaci tohoto představení podíleli – bylo to výjimečně báječné,“ vzkázala do Zlína Kateřina Tučková.
Těžké loučení to je také pro Doda Gombára. „Kdybych náhodou někdy hledal to svoje opus magnum, snad nepochybně zabloudí myšlenky i ke zlínským Žítkovským bohyním. S věkem je víc skeptických dnů, ale ta inscenace vnesla zase obnovu víry v divadlo. Vždycky jsem měl blíž k těm představením, která se musela sama jaksi obhájit. Třeba tyto Bohyně – délkou, nelehkým jevištním jazykem, neustálým vzýváním a vyzýváním k myšlenkové spoluúčasti, aktivitě a blízkosti. S láskou všem zúčastněným děkuji za důvěru a přiznání osobní potřeby sahat do hlubin a tak neustále růst,“ řekl.
V hlavní roli Dory Idesové se v Žítkovských bohyních naposledy představí Hana Tomáš Briešťanská, která se díky ní ocitla i v úzké nominaci na prestižní Cenu Thálie 2014. „Tohle představení pro mě vždycky bylo, je a bude velmi osobní. A že jsem na něj pyšná. I na nás na všechny. Jsem nesmírně šťastná, že jsem mohla být jeho součástí. Fakt moc! Smutno mi bude,“ svěřila se. Dále hrají Jan Leflík, Marta Bačíková, Helena Čermáková, Kateřina Liďáková, Milena Marcilisová, Gustav Řezníček, Zdeněk Julina, Eva Daňková a další.
Premiéra Žítkovských bohyní se uskutečnila 1. března 2014, do dnešních dní má inscenace za sebou 53 repríz a 18 zájezdů. Hru vidělo asi 32 tisíc diváků. Představení je v mnoha ohledech unikátní – rekvizitárna chystá na každé představení 128 svíček, strom, který dominuje jevišti, byl pořízen díky bouři. Vítr ho vyvrátil a strom pak divadlu věnoval Odbor městské zeleně. Po převozu vážil 880 kg, po částečném vydlabání a seschnutí váží 250 kg. Kvůli vysoké reprízovosti a zájezdům se natolik opotřebovala podlaha scény, že se musela vyrábět nová. Urny do kolumbária pak divadlu osobně přivezl ředitel Pohřebnictví Zlín Milan Macura, velký příznivec divadla.