Východní Morava sahala po vítězství v soutěži o EDEN

ZLÍN – Pouhé dvě desetiny bodu dělily Východní Moravu od vítězství v soutěži o Excelentní evropskou destinaci cestovního ruchu (EDEN), kterou v ČR z pověření Evropské komise organizuje a vyhlašuje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Vítězství si nakonec odnesl region Orlické hory a Podorlicko, informovala server Zlin.cz mluvčí kraje Renata Janečková.

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy prezentovala v soutěži region s projektem „Poutní stezky Východní Moravy“, který je v České republice naprosto ojedinělý. Na principu putování nabízí poznání Zlínského kraje jak na konkrétních trasách určených pro pěší či cykloturisty, tak současně umožňuje v desítkách dalších turistických cílů seznámení s historií, kulturou, tradicemi regionu.

„Centrála cestovního ruchu Východní Moravy na produktu Poutní stezky Východní Moravy pracuje již devět let. Jeho jedinečnost je dána tím, že nabízí aktivní a šetrné poznávání krajiny, historie, kultury, a současně dává prostor k odpočinku, regeneraci sil, poznávání místní gastronomie, setkávání turistů s místními komunitami. V průběhu let bylo využito synergie s projektem Otevřené brány, který umožňuje organizované turistické prohlídky takřka třiceti sakrálních objektů. Další rozměr projektu je dán postupným budováním Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje, která přispívá mimo jiné organizováním sítě Cyrilometodějských cest na Moravě a v okolních zemích. Díky komplexnosti produktu, je produktová nabídka našich poutních stezek určena všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a cyrilometodějského odkazu, v němž se snoubí moudrost jazyka, řád zákona a úcta k druhým,“ vysvětlila principy produktu Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

„Projekt Poutní stezky Východní Moravy je ukázkou cíleného propojování širokého spektra aktérů cestovního ruchu, ať z municipální sféry, podnikatelského sektoru, církevních subjektů, ale i zájmových sdružení, spolků apod. Představuje Zlínský kraj jako lokalitu prostoupenou hlubokou a více než tisíciletou tradicí křesťanství. Poutníci zde naleznou nejen bohatství památek víry a lidské dovednosti od dob slovanských věrozvěstů až po současnost, ale zejména nezapomenutelnou atmosféru památných míst s jejich příběhy,“ dodal Jan Pijáček, člen Rady Zlínského kraje.