V Brodě vznikne nové chráněné bydlení, dům budou obývat čtyři lidé

UHERSKÝ BROD - Nové chráněné bydlení vznikne od 1. ledna 2018 v rodinném domku v Uherském Brodě, v ulici Na Dlouhých 1205. V jedné domácnosti tu společně budou žít čtyři klienti, kteří sem přejdou z Domova pro osoby se zdravotním postižením Uherský Brod, serveru Zlin.cz to uvedl Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Tito klienti jsou schopni žít samostatným způsobem života, samozřejmě s potřebnou mírou podpory a péče druhých lidí. Nepotřebují celodenní pobytovou sociální službu, a proto je pro ně vhodnou formou pomoci právě sociální služba typu chráněné bydlení, která jim poskytne vše, co potřebují,“ řekla radní Zlínského kraje pro sociální oblast Michaela Blahová.

Chráněné bydlení je pobytová služba určená pro osoby se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním, které nejsou plně odkázány na pomoc jiných, na zdravotní péči a 24hodinovou podporu v ústavním zařízení. Na druhou stranu ale nejsou ani natolik soběstačné, aby mohly samostatně žít nebo fungovat, neboť potřebují pomoc v úkonech běžného života. Tato forma bydlení jim umožňuje žít běžným životem s potřebnou mírou podpory, bez níž se neobejdou.

Nové chráněné bydlení v Uherském Brodě bude spadat pod Sociální služby Uherské Hradiště, příspěvkovou organizaci kraje. Poskytováno bude v pronajatém dvoupatrovém rodinném domku se zahradou. V suterénu domku jsou malé sklepní prostory a technická místnost, v přízemí se nachází podstatná část obytných prostor včetně kuchyně. V podkroví domu jsou kromě jednoho pokoje a koupelny také úložné prostory. Místnost označená jako půda bude využita jako zázemí pro personál.

V Uherském Brodě již jedno chráněné bydlení funguje, a to v domě na ulici Antonína Dvořáka 1248. Jeho kapacita je osm lidí.

 

--> --> --> --> -->