Výstavu betlémů obohatí ukázky řezbářské práce

HOLEŠOV - Ukázky řezbování s vánoční tématikou budou k vidění o víkendu 16. a 17. prosince přímo v expozici výstavy betlémů a baněk z celého světa na holešovském zámku. Od 9.00 do 17.00 hodin zde staré řemeslo veřejnosti představí studenti oboru umělecký truhlář ze Střední nábytkářské školy v Bystřici pod Hostýnem, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

„Veřejnost se může těšit na ukázky klasické reliéfní řezby do lipového dřeva a řezbování jako takové,“ řekla k víkendovému programu výstavářka holešovského zámku Libuše Dvořáková.

Řemeslná dílna obohatí expozici, které představuje 73 betlémů z celého Česka. Prezentuje modely ze dřeva, papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny. Nejstarší vystavený betlém – dřevěný reliéf svaté rodiny od neznámého autora – pochází z let 1770 až 1780. Zajímavé jsou ale i betlémy ze sbírky Jany Dočkalové Kobzáňové, dcery valašského malíře Jana Kobzáně. Celkem 14 z nich je předmětem její sběratelské činnosti a šest vytvořila sama malbou na sklo. Výstavní raritou jsou ale také skříňové betlémy zasazené do půlmetrových skleněných kopulí ze soukromé sbírky Miroslava Valenty nebo historické papírové betlémy ze záhlinického muzea.

Samostatnou kapitolou výstavy jsou baňky. Z českého pohledu až kýčovité motivy však nabízejí velmi netradiční pojetí vánočních zvyků jinde ve světě. Baňky ve tvaru automatu na coca-colu, baletky, kačera Donalda nebo Myšky Minnie střídají jiné s fotografiemi populárních hrdinů ze série o Harry Potterovi nebo amerických prezidentů. Ozdoby také pocházejí ze soukromé sbírky.

Výstava betlémů a baněk z celého světa v Holešově vznikla ve spolupráci se soukromými sběrateli a muzeem betlémů v Jindřichově Hradci. Je otevřena vždy od úterý do neděle od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin a potrvá do 31. prosince.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x