Na jevišti zlínského divadla ožijí románoví vlci Antonína Bajaji

ZLÍN - Divadelní adaptaci oceňovaného románu Zvlčení zlínského spisovatele Antonína Bajaji uvede v sobotu 16. prosince v 19.00 hodin pod názvem Zvlčení (Prolnutí) ve Velkém sále Městské divadlo Zlín. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Na scénáři autor spolupracoval s režisérem Dodem Gombárem. V inscenaci o magickém prolínání dvou smeček, lidské a vlčí, se představí téměř celý herecký soubor divadla a na jeviště přinese opět silné regionální téma. V klíčových rolích matky – ženy a matky – vlčice se představí Eva Daňková a Helena Čermáková.

„Osobně shledávám určité konkrétní podobenství hlavně se Žítkovskými bohyněmi. V něčem by snad na ně inscenace mohla i navázat,“ uvedl Dodo Gombár.

Antonín Bajaja ve Zvlčení překvapivě prolíná osudy karpatské vlčí smečky s osudem rodiny hajného Butory. Právě smrt hajného svede dohromady celou jeho rodinu. Na hájenku uprostřed moravské části Bílých Karpat přijíždí i její pražská část a společně s moravskou větví této lidské smečky k sobě znovu hledají cestu. Přibližně ve stejnou dobu přichází do revíru zemřelého hajného i vlčí smečka, která se zde usadila poté, co ji lovci vyhnali z jejího původního domova na Slovensku. Obě rodiny – smečky, lidská i vlčí, žijí vedle sebe, až se nakonec osudově protnou. Kdo je zde vlastně více vlkem? Kdo více člověkem? „Zvlčení nese v sobě všechno, co se systematicky svou tvorbou pokouším říct, u čeho se léta pozastavuji, co mne nenechává chladným. Už ho mám v sobě dlouhou dobu, v hlubinách zůstalo a zrálo,“ řekl Gombár.

Bajaja román napsal v roce 2003. „Krátce po vydání jsem ho četl a od té doby jsem cítil, že je to něco, co si zaslouží přenesení do jiného média, že Bajajovo vyprávění a způsob nahlížení na téma má v sobě obrovskou až meditativní sílu. Kromě toho je také velice dramatické, naléhavé, neustále vybízí naše očekávání,“ doplnil Gombár. Jeho dramatizace se snaží věrně stopovat příběh, připsal ale jednu rovinu navíc. „Jde o parapříběh odehrávající se v rozhlasovém studiu, kde zrovna vzniká audioknížka románu,“ prozradil.

„Těším se, jak mí románoví vlci ožijí,“ svěřil se Antonín Bajaja. Za román Zvlčení získal prestižní cenu Magnesia Litera a hlavní cenu čtenářů soutěže Čitajuščij Petersburg za nejlepší knihu přeloženou do ruštiny v roce 2016. Román byl také nominovaný na Knihu desetiletí.

V Městském divadle Zlín byly v roce 2008 uvedeny v režii Doda Gombára formou scénického čtení už Bajajovy krátké dialogické texty Přílivy a odlivy, Filozof a Rozhovor aneb Tristan a Isolda v Huslenkách.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x