Zlín zlevní příští rok vodu i teplo

ZLÍN – Levnější vodu i teplo budou mít příští rok obyvatelé Zlína. Vodné a stočné se sníží o korunu na 1000 litrů, teplo o dvě koruny na gigajoul, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Letos se za kubík vody platilo 86,71 korun včetně DPH, příští rok to bude 85,71 korun. „Městu se daří dobře, jeho daňové příjmy se díky stálému růstu DPH zvyšují, není tedy důvod navyšovat jakékoliv poplatky, které jako město dokážeme ovlivnit. Užívejme si proto tuto z ekonomického hlediska příznivou dobu,“ řekl primátor Miroslav Adámek.

Snížení ceny vody je první od roku 2004. „Je to výsledek několikaměsíčních jednání mezi městem Zlínem a společnostmi Vodovody a kanalizace Zlín a Moravská vodárenská. Pokles ceny vody o jednu korunu se projeví na dalším snížení zisků Moravské vodárenské, a to o osm milionů korun,“ informoval Dvořák. Soukromá společnost navíc slíbila navýšit o pět milionů roční nájemné, které platí Vodovodům a kanalizacím Zlín.

V pořadí měst v České republice podle ceny vody už Zlín klesl podle mluvčího z nelichotivého 2. místa z roku 2011 do čtvrté desítky. „Může za to takzvané mrazení cen vody, což znamená, že od roku 2012 se cena mění pouze o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. V příštím roce bude v klesání pořadím díky snížení ceny vody nadále pokračovat. Za svou denní spotřebu vody Zlíňan zaplatí asi osm korun,“ dodal Dvořák.

Zlevní i společnost Teplo Zlín. „Očekává, že její strategický partner, firma Alpiq, bude pro rok 2018 zdražovat dodávky tepla asi o 2,5 procenta. Odběratelů Zlína se to však nedotkne díky nákladovým úsporám. Kvůli nim se cena pro příští rok naopak oproti předchozímu roku sníží o dvě koruny na gigajoul,“ doplnil Dvořák.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x