Už tradičně si Uherský Brod připomene v závěru ledna Mezinárodní den památky obětem holocaustu, tentokrát to bude 28. ledna v kině Máj. „Na programu je připraven nejprve v 16.00 hodin koncert židovské hudby v podání Rabigabi a G. a v 17.00 hodin začne projekce českého snímku Musíme si pomáhat. Vstup je volný,“ sdělila Sladká. Příběh se odehrává za německé okupace Československa během 2. světové války a popisuje hrdinství rodiny, která doma ukrývala židovského uprchlíka z koncentračního tábora. Film získal pět Českých lvů a byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.
Holocaust se Uherského Brodu velmi silně dotkl. V lednu 1943 bylo město určeno jako shromaždiště židovského obyvatelstva politických okresů Uherský Brod, Uherské Hradiště, Hodonín a Vsetín, později sem německá policie posílala i židovské obyvatelstvo okresů Zlín a Veselí nad Moravou. Šlo o celkem 2 838 lidí. Po několika dnech byli lidé z uherskobrodského ghetta po tisících odváděni do budovy zdejšího gymnázia, kde strávili uzavřeni tři dny a poté byli přesunuti pod dohledem německého četnictva na vlakové nádraží. Z Uherského Brodu byly koncem ledna 1943 vypraveny krátce po sobě tři transporty. V prvním jelo tisíc lidí z obcí Kyjov, Uherský Ostroh, Zlín, Napajedla, Holešov, Veselí nad Moravou, Vracov, Vizovice, Malenovice, Jarošov, Zlechov a Kunovice. Druhým transportem byla deportována další tisícovka Židů, tentokrát ze Strážnice, Hodonína, Podivína, Brumova a částečně Uherského Brodu. Třetí a poslední transport byl vypraven 31. 1. 1943 a zahrnoval obyvatele Uherského Brodu a jeho nejbližšího okolí v počtu 838 osob.
Odsun židovských občanů do fašistických vyhlazovacích táborů v Brodě mimo jiné připomíná bronzové pamětní desce na historické budově gymnázia. Poté se všichni přesunuli do židovské modlitebny, ve které také položili věneček.
Deska na gymnáziu připomíná 2 837 občanů jihovýchodní Moravy, kteří byli deportováni do koncentračních táborů, jejím autorem je akademický sochař Radim Hanke.