Památku obětí holocaustu uctí v Brodě koncertem i filmem

UHERSKÝ BROD - V uherskobrodském kině Máj se koncem ledna chystá vzpomínková akce, jejímž cílem je uctít památku obětem holocaustu. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Už tradičně si Uherský Brod připomene v závěru ledna Mezinárodní den památky obětem holocaustu, tentokrát to bude 28. ledna v kině Máj. „Na programu je připraven nejprve v 16.00 hodin koncert židovské hudby v podání Rabigabi a G. a v 17.00 hodin začne projekce českého snímku Musíme si pomáhat. Vstup je volný,“ sdělila Sladká. Příběh se odehrává za německé okupace Československa během 2. světové války a popisuje hrdinství rodiny, která doma ukrývala židovského uprchlíka z koncentračního tábora. Film získal pět Českých lvů a byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Holocaust se Uherského Brodu velmi silně dotkl. V lednu 1943 bylo město určeno jako shromaždiště židovského obyvatelstva politických okresů Uherský Brod, Uherské Hradiště, Hodonín a Vsetín, později sem německá policie posílala i židovské obyvatelstvo okresů Zlín a Veselí nad Moravou. Šlo o celkem 2 838 lidí. Po několika dnech byli lidé z uherskobrodského ghetta po tisících odváděni do budovy zdejšího gymnázia, kde strávili uzavřeni tři dny a poté byli přesunuti pod dohledem německého četnictva na vlakové nádraží. Z Uherského Brodu byly koncem ledna 1943 vypraveny krátce po sobě tři transporty. V prvním jelo tisíc lidí z obcí Kyjov, Uherský Ostroh, Zlín, Napajedla, Holešov, Veselí nad Moravou, Vracov, Vizovice, Malenovice, Jarošov, Zlechov a Kunovice. Druhým transportem byla deportována další tisícovka Židů, tentokrát ze Strážnice, Hodonína, Podivína, Brumova a částečně Uherského Brodu. Třetí a poslední transport byl vypraven 31. 1. 1943 a zahrnoval obyvatele Uherského Brodu a jeho nejbližšího okolí v počtu 838 osob.

Odsun židovských občanů do fašistických vyhlazovacích táborů v Brodě mimo jiné připomíná bronzové pamětní desce na historické budově gymnázia. Poté se všichni přesunuli do židovské modlitebny, ve které také položili věneček.

Deska na gymnáziu připomíná 2 837 občanů jihovýchodní Moravy, kteří byli deportováni do koncentračních táborů, jejím autorem je akademický sochař Radim Hanke.

 

--> --> --> --> -->