Výstava nese název Hodiny ze Švarcvaldu a potrvá do 20. května. „Návštěvníky seznámí s kolečkovými hodinami, které zhotovili hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století,“ informovala Babicová.
K vidění budou závěsné a skříňkové hodiny, hodiny s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky nebo ciferníky s lidovým dekorem. „Za vrchol řemeslné zručnosti se považují píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které hrají různé melodie. Součástí mnoha těchto hodin jsou i různé pohyblivé figurky, jako jsou například muzikanti nebo tanečníci,“ uvedl majitel sbírky Miloš Klikar.
Podle něj se takové hodiny začaly vyrábět asi od roku 1780. „Dále pak následovaly hodiny s různými pohyby znázorňující řemeslné výjevy, například krejčí šije šaty, voják pochoduje na vartě a podobně. Nejcennější jsou různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvěrokruhu a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce,“ dodal Klikar.
Dřevěné hodiny, které bývaly v minulosti velmi ceněnou dekorací interiérů, doplní na výstavě malovaný selský nábytek ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. „Pro návštěvníky je připravená také videoprojekce k vystaveným modelům hodin s jejich různorodými melodiemi vyzvánění a pohybem figurek,“ dodala Babicová.