Noční spoje MHD jsou stále plné černých pasažérů, revizoři už přitvrdili

ZLÍN - Dopravní společnost Zlín - Otrokovice (DSZO) provedla další razii zaměřenou na černé pasažéry v nočních spojích. Poprvé ještě lidé vyvázli bez trestu, tentokrát už ale byli revizoři nekompromisní, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Během dvou víkendových nocí vyhmátli revizoři celkem 50 lidí bez jízdenky. Kontroloři prověřovali cestující po celou noc ve všech třech provozovaných nočních spojích. Na rozdíl od předchozího víkendu už černým pasažérům účtovali běžné přirážky k jízdnému.

„Cílenou kontrolní akci v nočních spojích jsme uspořádali už před týdnem. Tehdy jsme ji brali jen jako prevenci¸ upozornění či poslední varování a výjimečně jsme neukládali přirážky k jízdnému, pokud si černí pasažéři koupili jízdenku na místě nebo když si na nejbližší zastávce vystoupili. Chtěli jsme, aby si cestující uvědomili, že i v nočních hodinách budeme jízdní doklady kontrolovat a že je normální si jízdenky při cestování MHD kupovat. Když jsme však nyní po týdnu stejnou kontrolu zopakovali, již s předepisováním běžných přirážek, počet zjištěných cestujících bez platného jízdního dokladu se příliš nesnížil. Je to pro nás signál, abychom v plošných nočních kontrolách pokračovali i v budoucnu,“ komentoval kontrolní akci ředitel DSZO Josef Kocháň.

Dvojice pracovníků přepravní kontroly DSZO doprovázela po celou noc jízdu obou trolejbusů a jednoho autobusu, které v tomto čase zajišťují na linkách 2, 8 a 70 dopravní obslužnost Zlína i Otrokovic. Revizoři kontrolovali během zhruba šesti hodin nočního provozu z pátku 19. ledna na sobotu 20. a stejně ze soboty 20. na neděli 21. ledna všechny cestující. Odhalili rovných 50 cestujících bez platného jízdního dokladu. Deset zaplatilo pětisetkorunovou přirážku na místě, u čtyřiceti lidí revizoři vyhotovili zápis a tito černí pasažéři budou muset zaplatit dodatečně (do 10 dnů 500 korun, při pozdější platbě je to již 1 000 korun). Třem cestujícím revizoři neumožnili nástup do vozidla, protože byli zjevně podnapilí nebo kolem sebe šířili zápach.

V běžném provozu při kontrolách převážně v denní dobu revizoři zachytí za 24 hodin průměrně 19 cestujících bez jízdenky. „Jestliže je za pouhých šest hodin v nočních spojích odhaleno zhruba pětadvacet černých pasažérů, vyplývá z toho, že právě tato doba provozu MHD si zaslouží bedlivější kontrolní dohled,“ dodal vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek. Pro nákup jízdenky mají cestující i v noci dost možností prostřednictvím 36 jízdenkových automatů, přímo u řidiče všech vozidel MHD nebo s využitím mobilního telefonu (SMS jízdenky).

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x