Soud Guru Jára: Odháčkování prý nebylo znásilnění, ale léčba

ZLÍN – Prakticky na úplný začátek se v úterý 23. ledna vrátil případ Jaroslava Dobeše, alias Guru Járy a jeho esoterické školy Poetrie. Vrchní soud v Olomouci totiž zrušil předchozí rozsudek, kterým Dobeše v roce 2014 poslal na deset let do vězení za znásilňování žákyň své školy. O půl roku méně dostala i jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Zlínský senát tak v úterý znovu zasedl, aby celou tuto sledovanou kauzu znovu projednal a opět rozhodl o jejich vině či nevině. Dobeš ani Plášková se soudu neúčastní. Jsou totiž zadržováni na Filipínách.

Dobeš čelí obžalobě, že v letech 2004-2007 během svých seminářů znásilnil nejméně osm svých žaček. S velkou pravděpodobností jich však bylo mnohem více, údajně i několik set či tisíc. Řada z nich ale odmítá o tomto zážitku mluvit. Mělo jít o takzvané odháčkování, kdy se pomocí sexuálního styku s Dobešem, který si také říkal Óm Nadsamec, měly zbavit negativních následků, kteří v nich zanechali jejich bývalí partneři. Pro některé ženy to byl traumatický zážitek, který si s sebou nesou dodnes. Soudkyně Iveta Šperlichová si v úterý pár těchto svědkyň předvolala, nicméně veřejnost byla s ohledem na citlivost projednávaného tématu vyloučena.

Z předešlých výpovědí šlo ale o to, že dívky, které se zúčastnily seminářů Poetrie, dostaly na jejich konci nabídku na odháčkování duchovním mistrem. Některé z nich údajně netušily, co to vůbec je. Dívky nejprve podstoupily dechové cvičení, které jim mělo změnit vědomí do takové míry, že už neovládaly své tělo. Polonahé pak čekaly, kolem nich hrála hudba a svítily svíčky. Potom přišel na scénu Dobeš, který k nim přišel, stáhl jim kalhotky a znásilnil je.

Podle obhájce Dobeše Michala Krčmy jde ale spíš o zhrzené ženy. „My jim nevěříme, protože pokud by tomu tak bylo, jak říkají, mohly dávno podat trestní oznámení. Podle nás nejsou poškozené, ale pouze zhrzené. Nezanechalo to v nich žádné následky. Fungují, chodí do práce, mají rodiny, partnery. Budeme navrhovat další důkazy, kterými bychom jejich výpovědi vyvrátili,“ vysvětlil obhájce Dobeše.

U soudu byly také stoupenci guru Járy, mezi nimi i jeho bývalá administrátorka, která sama odháčkování popisovala jako něco, co ji uzdravilo. U její výpovědi už veřejnost být mohla. Jak žena uvedla, k Poetrii ji prý přivedla zlínská soudkyně Eva B., která byla údajně i Dobešovou tantrickou partnerkou a jednu dobu také ředitelkou jeho duchovního hnutí. „Potkala jsem ji na jednom semináři, který pořádala. Pak jsme se spolu potkávaly a povídaly si. Nakonec jsem se zúčastnila týdenního školení v Beskydech. Tam byla i paní Plášková, která mi nabídla soukromou tantrickou liturgii s panem Dobešem. Vše mi vysvětlila i to, že jde o průnik ženských a mužských pohlavních orgánů. Také mi řekla, že pokud nebudu s něčím souhlasit, mám to klidně říct,“ popisovala jedna z jeho žaček, která je dnes sama lektorkou. Podle ní o žádné znásilnění nešlo. „Byla to pro mě rituální záležitost, ne sexuální. Byla tam skvělá atmosféra, cítila jsem se mnohem lépe. Ten styk s mistrem trval asi patnáct minut, pak odešel,“ vyprávěla svědkyně.

Některé z poškozených dívek však prý zažily na těchto školeních doslova peklo. Údajně několik dnů nedostaly najíst a ani napít, takže byly nuceny pít vodu z potoka. Navíc prý nesměly ze semináře odjet. „To není pravda. Jídlo bylo třikrát denně a nápoje k dispozici po celý den. Byla tam i jedna paní, která se rozhodla dobrovolně odjet a nikdo ji nebránil,“ zareagovala svědkyně.

Tato žena se později stala také administrátorkou Poetrie, která spravovala i účty. Policie u ní při domovní prohlídce našla asi půl milionu korun, v záložně pak více než 4 miliony korun. „Byly to peníze církve, které se vybraly ze seminářů a byly určeny na stavbu nového kláštera,“ vysvětlovala svědkyně. Podle ní o tom, na co se finance použijí, rozhodovala Plášková i ona. Sama prý ještě donedávna s Pláškovou i Dobešem byla v kontaktu.

Plášková i Dobeš jsou již přes dva roky zadržování na Filipínách, kde čekají, zda jim vláda udělí náboženský azyl. Podle jejich obhájců, kteří za nimi byli, tam zažívají zlé časy. „Nemají tam vyhovující podmínky. Naštěstí mají kolem sebe lidi, kteří jim nosí jídlo a pití,“ uvedl obhájce Michal Krčma. Plášková tam před několika lety porodila i dítě, s nímž ale společně v zařízení nepobývá.

Soud pokračuje opět v pátek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x