Ve Zlíně vznikla nová kniha o paliativní péči v kardiologii

ZLÍN - Kardiolog Martin Gřiva, zástupce primáře Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, napsal s kolektivem autorů knihu Paliativní péče v kardiologii. O publikaci informovala server Zlin.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

„Jedná se o autorovu první a ojedinělou monografii, která v mnoha ohledech začíná tam, kde ostatní kardiologické publikace končí. Kniha vyšla letos v lednu,“ uvedla Lipovská.

Kniha má podtitul Racionální přístup u pacientů v pokročilé fázi kardiologických onemocnění. „Důsledkem pokroků v kardiologii v posledních dvaceti letech se zvýšil počet pacientů s chronickým srdečním selháním. Pacientů, kteří se dožívají vysokého věku a mnoha dalších nemocí, které se navzájem ovlivňují, pacientů, kteří užívají množství léků a nemocniční lůžko je nechtěně jejich druhým domovem. Přibývá jedinců, kteří se dostávají do slepé uličky takzvaného neumírání při neschopnosti normálního života,“ popsal Martin Gřiva důvod, který ho vedl k napsání knihy, a dodal, že se monografie snaží podívat se na těžce nemocného člověka s kardiovaskulárním onemocněním novým pohledem, odpovědět na otázky, které si někteří kardiologové dosud nekladli, a přiblížit specializovanou kardiologickou problematiku těm, kteří si naopak tyto otázky kladou často.

Na knize se podíleli i spoluautoři z řad nelékařů a podle kardiologa Gřivy všichni doufají, že publikace pomůže vytvořit most mezi kardiology, internisty, intenzivisty, geriatry, praktickými lékaři, paliatry, psychology, sociálními pracovníky, specializovanými sestrami i duchovními, kteří mají ve své péči pacienty s pokročilým onemocněním srdce.

Předností knihy je snaha srozumitelným jazykem zachytit možnosti racionální péče o ty, kteří se pomalu nebo rychleji blíží konci svého životního příběhu. „Tématem ale není jen konec života, ale i o to, co mu mnohdy léta předchází – pokud progresivnímu charakteru některých kardiovaskulárních chorob nemůžeme zabránit, pak chceme přemýšlet, co udělat, aby progrese byla co nejpomalejší a život v těchto dnech, měsících nebo letech co nejkvalitnější,“ upřesnil autor.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x