Ministerstvo pochválilo Zlínský kraj za boj s prasečím morem

ZLÍNSKÝ KRAJ - Na základě požadavku ministra zemědělství Jiřího Milka a poslankyně a krajské radní Margity Balaštíkové byla ustanovena pracovní skupina pro řešení nákazy afrického moru prasat na Zlínsku. Serveru Zlin.cz to uvedl Jan Vandík z tiskového odělení krajského úřadu.

Pracovní skupina je složena ze zástupců Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, Krajského úřadu Zlínského kraje, mysliveckých spolků, Agrární komory Zlínského kraje a zástupců chovatelů prasat. Členové skupiny už absolvovali první jednání.

„Smyslem této pracovní skupiny je upravit koordinaci společných kroků potřebných pro to, aby se nám dařilo výskyt afrického moru prasat ve Zlínském kraji eliminovat. Zároveň budeme nastavovat nová opatření v souladu s poznatky z praxe a podávat podněty pro změny v zákonech. Během potlačování nákazy se totiž ukázalo, že nám chybí potřebná legislativní opora při zavádění některých nezbytných opatření. Tuto problematiku chci rovněž řešit v podvýboru poslanecké sněmovny pro myslivost,“ uvedla Margita Balaštíková, krajská radní pro životní prostředí a zemědělství.

Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje obdržel od ministra zemědělství oficiální písemnou pochvalu za to, jak se mu včasným zásahem a spoluprací s mysliveckými spolky podařilo včas potlačit další šíření prasečího moru v regionu.

„Jak mě sám pan ministr informoval, přivezl si ze zahraničních jednání poznatek, že jsme jedinou zemí, která se k tomuto problému postavila jiným způsobem, a díky tomu se nám podařilo dalšímu šíření afrického moru zamezit. Dokonce se stáváme inspirací i pro okolní země, kdy zástupci Německa a Rakouska již projevili zájem navštívit nás přímo ve Zlínském kraji a osobně se seznámit s konkrétními uskutečněnými kroky a poznatky z praxe,“ doplnila Margita Balaštíková.

Řešením problematiky prasečího moru na mezinárodní úrovni se již Zlínský kraj zabýval v listopadu loňského roku, kdy společně s Českomoravskou mysliveckou jednotou uspořádal v Luhačovicích mezinárodní odbornou konferenci, které se zúčastnili také členové Polské lovecké asociace, Lotyšské lovecké asociace nebo Estonské společnosti lovců.

 

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x