Populaci nosorožců v jihoafrickém národním parku Hluhluwe-iMfolozi zlínská zoo aktivně podporuje už tři roky. Finanční sbírka začala v květnu 2015 a přinesla již 305 tisíc korun. Všechny získané finanční prostředky byly předány organizaci Save the Rhino, která za ně nakoupila potřebné pomůcky a vybavení pro strážce národního parku. Jak moc je tato pomoc důležitá, dokládají smutné statistiky. Jen v jižní Africe bylo v roce 2017 pytláky usmrceno 1 028 nosorožců.
Sbírka od samého počátku probíhá v přístřešku u expozice nosorožců, kde zoo naistalovala nejen speciální dřevěnou pokladničku ve tvaru nosorožce, ale také videoprojekci s informacemi o ochraně nosorožců. „Věřili jsme, že návštěvníci díky sdíleným informacím podpoří naši pomoc strážcům parku, kteří jsou skuteční hrdinové. Chrání nejen životy nosorožců, ale velmi často riskují i ty svoje. Jsme opravdu nadšení, že se naše přání víc než splnilo a všem, kteří přispěli do nosorožčí pokladničky, velmi děkujeme,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Díky příspěvkům návštěvníků zlínská zoo již věnovala téměř 11 tisíc euro na ochranu nosorožců. „Organizace Save the Rhino všechny prostředky využila pro zlepšení vybavení a bezpečnosti rangerů. Zakoupila dalekohledy, vysílačky, stany, maskovací uniformy, neprůstřelné vesty a další nutné věci a zařízení,“ doplnil ředitel Horský.
Všech pět druhů nosorožců (dva africké a tři asijské) patří mezi ohrožená zvířata naší planety. Pokud bude jejich nelegální lov pokračovat stejným tempem jako doposud, v roce 2024 zmizí z volné přírody. Vloni bylo jen v jižní Africe pytláky usmrceno 1 028 nosorožců. I když ve srovnání s rokem 2016 poklesl počet zabitých zvířat o 26 jedinců, stále se jedná o obrovský počet. K nejproblematičtějším lokalitám po několik let patřil Krugerův národní park. Po značném zesílení ochrany uvnitř i v blízkém okolí parku se pytláci přesunuli do dalších rezervací. K nejohroženějším tak nyní patří právě Hluhluwe-iMfolozi, které je útočištěm největší populace nosorožců tuponosých a také poměrně velkého počtu nosorožců dvourohých. Zoo Zlín proto bude ve sbírce pro nosorožce i nadále pokračovat. Veškeré prostředky opět věnuje na podporu strážců parku.
Ochranářská organizace Save the Rhino byla založena v roce 1994 ve Velké Británii. Věnuje se ochraně všech pěti druhů nosorožců, v současné době podporuje 25 ochranářských programů ve 12 zemí. V letech 2016 až 2017 dokázala na ochranu nosorožců získat 1,7 milionu liber (v přepočtu 50 milionů korun). 80 % ze získaných prostředků šlo na podporu strážců národních parků, zbývající byly použity pro realizaci vzdělávacích programů a materiálů, publicitu nebo pro rozšíření „psích jednotek“, kdy strážcům parku pomáhají v boji s pytláky speciálně vycvičení psi.