Projekt Prokop pomáhá na Zlínsku nezaměstnaným, ale i lidem v exekuci

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zatímco nezaměstnanost není v současné době ve srovnání s minulostí žádným velkým problémem, lidí, kteří se vinou exekucí ocitli ve velké finanční tísni, je ve Zlínském kraji stále víc. I jim se snaží pomoci projekt Prokop, sdělila serveru Zlin.cz lektorka fondu dalšího vzdělávání (FDV) Alena Hostašová.

Letos v únoru je tomu právě rok, kdy byl ve Zlínském kraji zahájen vzdělávací projekt Prokop, který je určen především pro dlouhodobě nezaměstnané. Od té doby bylo celkem v 15 městech kraje úspěšně proškoleno zhruba 450 osob evidovaných na Úřadu práce ČR a každým dnem přibývají další. Ve spolupráci s Úřadem práce proběhlo už 30 osmidenních kurzů. „První čtyři dny jsou věnovány finanční a občanské gramotnosti, další dny je výuka zaměřena na takzvané měkké dovednosti. Kurzy jsou otevřené každému zájemci, který řeší problém v některé z těchto oblastí. Úspěšní účastníci pak mají možnost využít také individuální poradenství,“ popsala Hostašová.

Míra nezaměstnanosti v kraji sice nepřekračuje celorepublikový průměr, nicméně Úřad práce zaznamenal v posledních dvou měsících mírný nárůst. V evidenci obvykle stále zůstávají, mimo jiné, osoby, které jsou zadluženy a čelí exekucím. „Meziročně zde počet osob v exekuci stoupl, nyní je jich ve Zlínském kraji asi 5,8 procent. Větší část z nich čelí ne jedné, ale někdy až devíti exekucím, což je číslo velmi vysoké,“ řekla Hostašová.

Po absolvování modulu finanční gramotnosti od mnohých účastníků kurzu zaznělo, že si teprve nyní uvědomili nástrahy spotřebitelských půjček, to, jak důležité je znát podmínky a solidnost věřitele, od kterého si půjčují, a jak nebezpečné je splácet dluh další půjčkou. Důraz je kladen i na nutnost komunikace s věřitelem. Možnost požádat o osobní bankrot se pro některé z účastníků stala novým podnětem k hledání zaměstnání, zajištění stálého příjmu a tím získání naděje, že se svých dluhů postupně zbaví.

„Osm dní kurzu uteklo jako voda. Lektoři byli otevření vůči všem našim otázkám a jejich vstřícnost provázela pohodová atmosféra. Kurz je určitě prospěšný pro všechny, kteří hledají práci a potřebují se dobře orientovat na úřadech, ve smlouvách a vůbec v životě,“ řekla paní Eva, účastnice jednoho z kurzů.

Druhá část kurzu – měkké dovednosti je zaměřena na zvýšení sebevědomí účastníků, uvědomění si vlastních silných stránek a dovedností, které by mohli potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. Účastníci se často neumějí prezentovat, nevědí si rady s diskriminačními otázkami, nemají správně napsaný životopis a často nejsou ani připraveni na změnu, kterou pro ně nástup do zaměstnání může znamenat.

Po úspěšném absolvování kurzu mohou účastníci využít individuální poradenství, které je aktivizačním nástrojem k povzbuzení a udržení motivace k tomu, aby byli připraveni využít navazující aktivity Úřadu práce ČR, neztráceli sebedůvěru a utvrdili se v možnosti vlastního uplatnění. Hlavním smyslem poradenství je poskytnout motivovaným účastníkům ihned návaznou podporu tak, aby výsledky projektu přinesly pokud možno rychlou změnu k lepšímu.

„Na základě zpětné vazby od účastníků projektu, ale i samotných lektorů, je zřejmé, že informace, které účastníci kurzů získávají, považují za důležité a použitelné i v běžném životě. Oceňují nejen předávání praktických zkušeností a cenných informací kvalifikovanými lektory, ale také například navázání nových přátelství, či vzájemné sdílení společných problémů,“ uzavřela lektorka.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x