Kácení jasanů je v režii Lesů ČR, které jsou správcem pozemků, na nichž stromy stojí. Důvodem je napadení naprosté většiny jasanů houbou Chalaria fraxineam, která způsobuje rychlé odumírání stromů.
„Jedná se o velký celoevropský problém, kdy dochází k rychlému chřadnutí a odumírání jasanů, v posledních letech vzhledem k rozšíření patogenu velice intenzivnímu. Přitom jasany dosud platily za bezproblémové dřeviny k pěstování, a proto se v minulosti hojně vysazovaly u vodních toků, hlavně v krajině, ale patří i mezi nejrozšířenější dřeviny v našich lesích,“ konstatovala Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí zlínského magistrátu.
Poškození stromu může dosahovat 80 – 90 % objemu koruny a strom nakonec odumírá. U mladých jedinců může mít velice rychlý průběh – do jednoho roku. Ochrana nebo obrana proti této chorobě není v současné době možná.
Po cyklostezce směrem na Kostelec se pohybuje velké množství lidí, i proto Lesy ČR přistoupily k celkové obnově porostu. V současné době je řešena II. etapa – celková obnova břehového porostu, tj. odstranění zbylých dřevin v nevyhovujícím zdravotním stavu a následná náhradní výsadba. Celkem se jedná o 120 dřevin o obvodu kmene větším než 80 cm. U asi 15 stromů budou ponechány vysoké pařezy (1 m), které zastanou funkci tzv. loggerů – broukovišť.
Břehový porost bude kompletně obnoven. Z velké části bude využit stávající podrost pod jasany, který dostane prostor se uplatnit i ve stromovém patře. Výsadba bude provedena jako jednořadá. Jako náhrada za kácený porost zde bude umístěno 57 sazenic keřů a 108 sazenic stromů. Kosterní dřeviny u cyklostezky bude tvořit lípa malolistá v širokém sponu, dále budou vysazeny například javor babyka, dub letní, třešeň ptačí, jeřáb ptačí a do keřového patra svída, brslen, líska, krušina a další tak, aby vznikl stabilní, druhově bohatý břehový porost.