Práce zajistí odborná firma Deratex. Na povrchovou deratizaci bude navazovat i deratizace tepelných kanálů pod městem, kanalizační sítě, kotelen, výměníkových stanic, sklepních a suterénních prostor domů a objektů velkých firem.
Firma použije při práci chemické aplikace. „V současnosti je to nejspolehlivější a nejrozšířenější způsob boje proti hlodavcům. Nástrahou budou jednorázové antikoagulanty, které pracovníci dají do kanalizační sítě, do nor a do vybraných objektů,“ uvedl Dvořák.
Ochranná deratizace se podle něj provádí především za účelem ochrany lidského zdraví. „Potkani jsou přenašeči původců řady nebezpečných onemocnění přenosných i na člověka. Počet těchto onemocnění se pohybuje kolem třiceti a k nejvýznamnějším z nich patří mor, leptospirózy a salmonelózy. Na druhém místě je snaha zabránit ekonomickým škodám, které hlodavci způsobují na potravinách, objektech, kanalizaci, komunikacích, kabelových rozvodech a dalších,“ vyjmenoval Dvořák.
Represívní zásahy a nutnost prevence vyplývá i ze samotné biologie potkana, který dospívá po 3 měsících, samice je březí pouze tři týdny a vrhá třikrát až sedmkrát do roka pět až 15 mláďat. Ze zákona vyplývá, že při zvýšeném výskytu hlodavců jsou deratizaci podle potřeby povinné zajistit ve svých provozovnách fyzické osoby, které jsou podnikateli, a právnické osoby. Pokud jde o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, mají uvedenou povinnost také vlastníci nemovitostí či společenství vlastníků. U nemovitostí v majetku České republiky se tato povinnost vztahuje na organizační složky státu nebo příspěvkové organizace, kterým přísluší právo s nimi hospodařit.
Hubení hlodavců v objektech a na pozemcích, které nejsou ve vlastnictví města, provádí vlastníci, uživatelé nebo provozovatelé těchto objektů na své vlastní náklady. Každý z občanů či firem má možnost využít pro deratizační zásah na svém majetku odbornou firmu zabývající se prováděním deratizace v souladu se zákonem. „Abychom žili ve zdravém a hygienicky nezávadném prostředí, musíme považovat boj s hlodavci za trvalý a je nutná vzájemná spolupráce mezi provádějícími firmami, odpovědnými institucemi i samotnými občany. Magistrát města Zlína proto vyzývá občany ke spolupráci, zejména při vyhledávání ohnisek výskytu hlodavců,“ dodal Dvořák.
S podněty se mohou lidé obracet přímo na pracovníky firmy a kontaktovat je na číslech 577 431 128 a mobilu 603 480 024 nebo se obrátit na odbor životního prostředí magistrátu, kam je telefon 577 630 925 nebo mobil 778 400 310.