Vodohospodáři očekávají mírný vzestup hladin řek

ZLÍNSKÝ KRAJ - Prudký růst teplot na konci zimy dělá vodohospodářům starosti především z důvodu vytváření ledových bariér. Nejrizikovějšími místy bývá pravidelně povodí Bečvy a horní Moravy, tentokrát se ale vše obešlo bez problémů, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zatímco v loňském roce muselo Povodí Moravy uvolňovat ledové bariéry na řadě míst s těžkou mechanizací, v letošním roce vodohospodáři situaci pouze monitorovali. Situaci pomohly nízké noční teploty. „Příznivé denní teploty okolo +5 °C a noční teploty pod 0 °C vedly k samovolnému pomalému odtávání ledů v korytech vodních toků. Díky pomalu natékající vodě jsme nezaznamenali chod ledů. Vodní toky v povodí horní Moravy a Bečvy jsme ale pečlivě sledovali po dobu výskytu ledových jevů, naši zaměstnanci byli v pohotovosti celý uplynulý týden,“ sdělil technicko-provozní ředitel Povodí Moravy David Fína.

V souvislosti s táním lze ale očekávat mírný vzestup hladin vodních toků. Hladina zásob vody ve sněhu není nijak výrazná, odtávání je postupné a v tuto chvíli nikde na území povodí Moravy nejsou naměřené žádné stupně povodňové aktivity. „V souvislosti s táním sněhové pokrývky využíváme zvýšené průtoky k tomu, abychom plnili vodní nádrže. Současně udržujeme dostatečné prostory v nádržích k tomu, abychom mohli zachytit povodňové průtoky v případě výrazných dešťových srážek nebo prudkého oteplení,“ doplnil Fína.

Letošní situace byla mnohem příznivější než loňská, kdy oteplení a déšť na konci února zvedly hladiny řek v povodí Moravy. Na některých místech tehdy voda dosáhla povodňových stupňů. Vodohospodáři z Povodí Moravy zasahovali s pomocí mechanizace na několika místech, kde ledové kry ucpaly koryta řek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x