Dívka z Vizovic bude soutěžit na mistrovství světa a Evropy v twirlingu

VIZOVICE – Jedenáctiletá Michaela Jančíková z Vizovic bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa a mistrovství Evropy ve twirlingu. Je to druh sportovního tance, který kombinuje styl mažoretek, gymnastiku a balet, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Vizovic Gabriela Netopilová Sluštíková.

Jančíkové bude za pár měsíců 12 let a letos v únoru se stala mistryní České republiky v povinném sóle v kategorii do 15 let. „Vybojovala si postup na Mistrovství Evropy v Dublinu, které se uskuteční v červenci. O pár týdnů dříve získala nominaci na Mistrovství světa v Lillehammeru, které se uskuteční od 28. března do 1. dubna,“ informovala Sluštíková.

Jančíková se twirlingu věnuje teprve tři roky. „Je to náročné. Občas mi tečou i slzy. Nejvíc mě opravdu bolí některé gymnastické prvky. Ale právě tohle je i to, co mě na tom zároveň opravdu baví. Baví mě, že musím trénovat do doby, než se to naučím, že to není všechno hned,“ svěřila se Jančíková, která se kromě twirlingu věnuje závodně i tanci a mažoretkám a hraje na klarinet.

Sport jí bere takřka veškerý volný čas. „Pokud nejezdí na tréninky do Zlína, trénuje doma. O víkendech jezdí po soutěžích a soustředěních,“ řekla Netopilová Sluštíková.

Jednou za měsíc odjíždí dívka na celý víkend do Čech, kde se jí věnuje bývalý mistr světa v twirlingu Pascal Dumas z Barcelony. „Je to náročné jak finančně, tak časově. Nemáme prakticky jediný volný víkend,“ zhodnotila maminka Irena Jančíková. Stěžovat si ale nechce. „Baví ji to. A když ji to baví, proč neudělat všechno pro to, aby se tomu mohla věnovat. Dětství by mělo být o tom, že člověk dělá to, co ho baví. V dnešní době je problém, že děti mají dostupné všechno a hned. Ale to je přesně to, co je na opravdový život nepřipraví. V životě není všechno hned. Člověk se musí snažit, musí dřít, aby v životě něčeho dosáhl. A i sport je přípravou na budoucí život,“ dodala Jančíková.

Mladá všestranná sportovkyně se do mažoretek zamilovala hned napoprvé, když ve Zlíně ve čtyřech letech viděla jejich vystoupení. „Strašně se mi líbily ty jejich šaty. A tak jsem to hned chtěla zkusit,“ usmála se Jančíková.

K samotnému twirlingu se dostala před třemi lety. Tehdy se jedna z nejstarších členek mažoretkové skupiny v tomto druhu tance zhlédla a Michaela Jančíková twirlingu propadla taky. Ani její trenérku Alenu Krčmářovou před třemi lety nenapadlo, že by mohla dosáhnout takových úspěchů. „Udělala jsem nejhorší odhad za celou svou trenérskou kariéru. Míša měla smysl pro rytmus i pohyb, ale s hůlkou byla ve svých sedmi letech špatná. Myslela jsem, že z ní bude průměrná mažoretka a tanečnice. O spojení Míši a twirlingu jsem nikdy neuvažovala,“ zavzpomínala trenérka. Časem se ale ukázalo, že Michaela Jančíková je opravdu dříč s povahou sportovce. „Z pohledu trenéra je to skvělý svěřenec. Maká, nevšímá si modřin ani boulí a vzteká se jen výjimečně. Navíc naprosto nezištně pomáhá všem okolo, učí je správnou techniku, často i na úkor svého vlastního tréninkového času. Bohužel už je na takové úrovni, že jí čeští trenéři už moc nemůžou naučit,“ dodala Alena Krčmářová.

V České republice má twirling teprve dvanáctiletou tradici, ve světě ale až sedmdesátiletou. A třeba ve Velké Británii je běžné, že twirlerky vystupují před královnou Alžbětou II. „Povědomí o twirlingu se ale i v tuzemsku postupně zlepšuje,“ dodala mluvčí.

Početnější základna je v Čechách, kde je hned několik skupin, které se na něj specializují. „Mají za sebou obrovskou podporu nejen měst, ale často i velmi silnou sponzorskou základnu. To u nás bohužel není, nejsme tak vidět jako například hokejisti,“ přiblížila trenérka. I tak má ale Alena Krčmářová ve svých týmech téměř 15 twirlerek od sedmi do 18 let, které se pravidelně umisťují na předních příčkách v různých soutěžích.

Zájemci o twirling se rekrutují právě z řad mažoretek. „Dobrá třetina mažoretek v mém týmu chce zkusit twirling. Je pravda, že skoro polovina z nich se pak vrátí zase jen k mažoretkám, protože twirling je náročný a bolavý sport. Ale ty, které zůstanou, časem dosahují opravdu skvělých výsledků. A všechny chtějí být jako Míša,“ podotkla.

Michaela Jančíková jim v tom, aby byly lepší a lepší, nezištně pomáhá. Co se naučí při víkendovém soustředění s Pascalem Dumasem, předává ve Zlíně dál stejně starým a mladším dívkám. „V tom vidím ten smysl, že můžu twirling šířit dál, dostat ho především tady na Moravě do většího povědomí, povýšit ho,“ uzavřela nadějná sportovkyně.