Do Zlína míří festival filmů o lidských právech Jeden svět

ZLÍN - Letošní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět představí ve Zlíně celkem šest snímků. Součástí akce bude výstava, serveru Zlin.cz to sdělila za pořádající Studentskou unii Univerzity Tomáše Bati Barbora Mikolášová.

Fetival potrvá čtyři dny, uskuteční se ve dnech 3. – 6. dubna v prostorách Golden Apple Cinema ve Zlatém Jablku.

„Všechny filmy, které budou moci lidé zhlédnout, jsou zasazeny do  tématu aktualizace systému, protože žijeme v době, kdy jedním z hlavních problémů světa je mediální manipulace a existence dezinformací. Téma má poukázat na to, že nejen počítačové systémy potřebují čas na zpracování dat a aktualizaci sebe sama,“ konstatovala Mikolášová.

Po slavnostním zahájení celého festivalu přijde na řadu snímek s názvem Čističi, který pojednává o lidech, kteří jsou najímáni společnostmi jako Facebook nebo Google a mažou nevhodný nebo závadný obsah. Tvůrci snímku se mimo jiné zamýšlejí nad tím, kdo přesně rozhoduje o tom, co všechno je závadné a kdy už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru.

Dalším dnem pokračuje program dokumentem Azurová, což je obrazově působivý dokument ukazující nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Následovat bude Ctihodný W., pojednávající o dlouhodobé diskriminaci a utlačování muslimské etnické menšiny Rohingů v převážně buddhistické Barmě. Myšlenkovým vůdcem radikálů a hlavní postavou dokumentu je barmský radikální nacionalistický mnich Wirathu.

Čtvrtek nabídne opět dva dokumenty. První z nich pojednává o nejhůře placených zaměstnáních v Česku. Tento dokument Apoleny Rychlíkové Hranice práce získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 ocenění pro nejlepší český dokumentární film roku a odvezl si také Cenu diváků. Pokračovat bude Tohle je Kongo, o pohádkové kráse a zároveň nekončícím násilí v Kongu. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost.

Posledním dnem zakončí festival snímek Nerodič. Dokument Jany Počtové ukazuje, že výchova dětí už dnes není nezbytně záležitostí biologických rodičů a nevyžaduje ani tradiční rozdělení na matku a otce, naopak ukazuje široké spektrum možností (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

„Již od úterý 27. března od 17.30 díky spolupráci s Laser Game Zlín si budou návštěvníci moci vyzkoušet nevšední zážitek na vlastní kůži přímo v předsálí Golden Apple Cinema, a to zcela zdarma. Jeden svět zve do virtuálního prostředí, do nějž jsou zasazeny dokumenty o skutečných osobách a událostech,“ doplnila Mikolášová.

Mezi filmy bude prostor také pro zhlédnutí výstavy. Linie svobody představuje tři významné arabské karikaturisty a jejich aktivistickou a uměleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu. Svá díla vystaví Abdul Raheem Yassir (Irák), Khalid Albaih (Súdán) a Nadia Khiari (Tunisko).