Stejnou cestou se podle Lipovské už dřív vydal Pardubický kraj a Jihočeský kraj se na ni připravuje.
Jedna velká společnost na čtyřech místech v kraji by měla také větší možnosti ohledně dostupnosti zdravotní péče v kraji a s tím související „expanzí“ mimo nemocnice.
„Chodí za mnou starostové z různých obcí a stěžují si, že nemají praktické lékaře. Jednou z možností se v případě jednotné nemocnice jeví zřídit ambulance v obcích a zaměstnat v nich vlastní personál. Pacienti nebudou muset za „drobnou“ péčí jezdit do nemocnic, přetíženým ambulancím v nemocnicích to také pomůže,“ řekl předseda představenstev Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček a dodal: „Když se bavím s některými mladými a budoucími lékaři, tahle varianta se jim líbí. Například ženy lékařky na mateřské dovolené, pro které může být zajímavé nastoupit na zkrácený úvazek a bydlí blízko podobné obce nebo přímo v ní, by to mohly uvítat. Chci se postupně sejít se starosty, kteří by projevili o tuto službu zájem.“
Fúze přinese také vyšší erudici lékařského a nelékařského personálu. V rámci jedné společnosti by bez zbytečných byrokratických náležitostí mohly probíhat stáže sester i lékařů na pracovištích vyššího typu, odborné porady primářů všech nemocnic, semináře se soukromými lékaři a podobně. Cílem jsou vzájemně si nekonkurující čtyři krajské nemocnice, jejich ekonomická, provozní, personální a především dlouhodobá stabilita. „Nemluvě o společných výběrových řízeních na dodávky materiálů, léků, služby, jednotné jednání se zdravotními pojišťovnami, sjednocení mzdové politiky, jednodušší přesuny pacientů a mnoho dalšího,“ doplnil Maráček s tím, že jediné negativum vidí v současném stavu různého vybavení především v oblasti informačních systémů nebo v náročnosti samotného procesu fúze.