Plán by měl být zpracován do konce listopadu letošního roku. Město vyjde včetně pořízení dalšího příslušenství přibližně na 668 tisíc korun, přičemž finanční podpora z eurofondů může dosáhnout až 85 % této částky. Město totiž uspělo s žádostí o dotaci na projekt, který se týká zpracování digitálního povodňového plánu města a správního obvodu obce s rozšířenou působností (ORP) a doplnění lokálního a výstražného systému.
„Cílem je jednak zkvalitnit a modernizovat lokální výstražný systém mj. tím, že dojde k instalování nové automatické vodoměrné stanice v prostoru lávky přes řeku Dřevnici mezi sídlištěm Trávníky a lokalitou Laziště a srážkoměru s dálkovým přenosem dat v Kvítkovicích. Co se týká obou digitálních povodňových plánů, jde především o modernizaci formy těchto dokumentů tak, aby odpovídala současným požadavkům a bylo umožněno propojení s celostátním systémem POVIS (Povodňový informační systém),“ uvedl Petr Zakopal, vedoucí oddělení krizového řízení. Úkolem POVIS je zajistit v průběhu povodně i mimo ni základní platformu pro kvalitní komunikaci mezi všemi odpovědnými subjekty, zjednodušit a zrychlit přenos informací a také zajistit jednotné formáty předávaných informací.
„Česko se sice potýká se suchem, řeky a potoky jsou i z jara poloprázdné a klesá hladina podzemní vody, jenže právě v sušším období se zvyšuje riziko prudkých přívalových dešťů i bleskových povodní. To jsou jevy, se kterými má mnoho obyvatel města z minulosti své ne zrovna pozitivní zkušenosti, a proto je určitě dobré využít nových možností a držet se hesla ,kdo je připraven – není zaskočen!´,“ dodal Petr Zakopal.