Chtěl provozovat lyžařský svah, teď čelí žalobě kvůli milionovým daňovým únikům

ZLÍN – Bývalý provozovatel zlínského lyžařského svahu Michal Cepek čelí žalobě z milionových podvodů. Žalobce jej viní z toho, že se pokusil ošidit stát o více než šest milionů korun na daních. Údajně udělal fiktivní obchody, které si zanášel do účetnictví, což mu mělo umožnit navyšovat odpočet na daních. Pokud se u zlínského krajského soudu prokáže jeho vina, hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi.

Devětatřicetiletý známý zlínský podnikatel si měl stát okrádat o daně v letech 2011-2012, tedy v době, kdy byl provozovatelem zlínského lyžařského svahu Josefa Šperky. Pod hlavičkou firmy Sporthouse měl z Německa nakoupit pět kamionů měděných katod, které prostřednictvím dalšího kupce přeprodal zpět do Německa. Díky tomu nemusel v ČR z tohoto obchodu platit daně. Jenomže podle žalobce k prodeji zboží do zahraničí nedošlo a veškeré daňové doklady i smlouvy byly pouze fiktivní.

A podobně měl Cepek postupovat i při objednávání stavebních prací během rekonstrukce zlínského lyžařského svahu. „Nepravdivě deklaroval stavební práce a do účetnictví nechal zaevidovat fiktivní daňové doklady. Věděl, že společnost ani v části tyto stavební práce nedodala a tím se zkusil navýšit odpočet na dani,“ uvedl státní zástupce Petr Matoušek. Dodal, že pokud by se na tento podvod včas nepřišlo, stát by přišel o více než 6,5 milionů korun.

Michal Cepek ale tvrdí, že je to všechno nesmysl a jen to ukazuje na špatnou práci finančního úřadu. „V žádném případě jsem státu nezpůsobil škodu, celé stíhání je nesmysl. Zboží bylo koupeno a prodáno do Německa. Kupec deklaroval, že je to pro německou firmu. Co s tím udělal dál, to nemohu vědět. Finanční úřad špatně vyhodnotil celou situaci. Byl to nárok, který byl oprávněný. A za tím si stojím,“ obhajoval se u soudu muž s tím, že všechna svá tvrzení může dokázat výpisy z účtu a smlouvami. „V přípravném řízení jste nespolupracoval a ani s policií, tak teď tedy máte možnost vše doložit,“ poznamenal státní zástupce.

Čistý zisk z tohoto obchodu měl být 60 tisíc korun. „Zboží se vešlo do pěti kamionů, které to přivezly a zase odvezly do Německa. Chtěli jsme to původně prodat tady Čechům, ale nabídli nízkou cenu, proto jsme to prodali zpět do Německa. Vše je zdokumentované, včetně fotografií, které má finanční úřad k dispozici,“ vysvětloval Cepek. Podle soudce Jiřího Dufka jsou však snímky nedokonalé a nejde na nich rozeznat, odkud je fotografie pořízena.

Cepkovo alibi potvrdil i muž, který od něj kamiony měděných katod koupil. „K tomuto obchodu skutečně došlo,“ potvrdil podnikatel, který vlastnil firmu v Německu. „Zboží jsem přeprodával do Německa. Název společnost už nevím. Šlo o jeden z běžných obchodů. Já se v této branži pohyboval, a když se objevil zajímavý obchod, šel jsem do něj. Jak jsem se zkontaktoval s panem Cepkem už ale nevím. Pamatuji si, že to bylo přes někoho ze Zlína,“ vysvětloval u soudu. Sám si prý byl zásilku osobně zkontrolovat do skladů, které měl pronajaté na Jižní Moravě. „Byl jsem se tam podívat, takže vím, že tam byly problémy s vykládáním zboží. Šlo asi o pět kamionů. Zůstalo to ve skladu a pak to šlo dál. Co se týče plateb, tak to samozřejmě šlo přes účet,“ uzavřel muž svou výpověď.

I ohledně stavebních prací na lyžařském svahu Cepek tvrdí, že všechny objednané práce byly provedeny a zadokumentovány. A opět vše svedl na špatnou práci finančního úřadu. „V roce 2010-2011 jsme rekonstruovali lyžařský svah. Domluvili jsme se stavební společností, že nám udělají veškeré práce. Sepsali jsme smlouvy o dílo. Byly zaslány rozpočty i faktury. Vše se platilo přes účet,“ uváděl podnikatel. Dodavatelskou stavební firmou měla být White zone s.r.o., která je dnes v likvidaci, a i její bývalý jednatel je i pro soud těžko dosažitelný.

Podle žalobce ale této stavby bylo účetnictví vedeno nedostatečné. Chybí zde řada dokumentů, včetně předávacích protokolů, stavební deník byl neúplný nebo dopisovaný zpětně. „Viděl jsem tam buldozery v době, kdy se tam dělaly překážky pro snowboardisty, montáže tyčí. Kdo ty práce dělal, to jsem nevěděl. Michal mi říkal, že to má vše podchycené. V té době mě ani nezajímalo hospodaření společnosti. Já to měl jako svou dlouhodobou investici,“ vypovídal u soudu bývalý společník Cepka a exjednatel firmy Sporthouse. Ten své působení ve společnosti ukončil asi před čtyřmi lety. „Chtěli jsme ze svahu udělat místo s celoročním provozem, kde by byla bobová dráha, rozhledna a ubytování. Ale všechno krachlo. Osobně jsem tam vložil přes milion korun,“ uzavřel muž.

Podnikatel však stojí u soudu už podruhé. Ještě donedávna se na půdě senátu řešil spor mezi ním a Sportovními kluby Zlín (SKZ). Ti mu dali výpověď ze svahu kvůli tomu, že jim neplatil přes dva roky nájem. Dluh přesáhl více než 600 tisíc korun. Spor ale definitivně prohrál a Cepek musí po deseti letech lyžařský svah opustit. O dalším osudu tohoto exkluzivního místa v centru krajského města rozhodnou SKZ. Jednou z variant je pronájem svahu, druhá jeho prodej.

Jednání pokračuje v polovině června, kdy by mohl být vynesen verdikt.