„Osmý ročník festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro je věnován osudovým osmičkám. Diskutovat se bude o klíčových událostech Československa a jejich odrazu v současnosti, občanské angažovanosti a investigativní žurnalistice,“ podotkl Pasterný.
U Zlínského klubu 204 bude otevřena výstava Paměť národa Zlínského kraje a v přístavbě klubu tradiční prezentace neziskových organizací Normální je pomáhat. Lidé se mohou těšit i na jedinečné představení Divadla Feste Moc bezmocných, které oživí text Václava Havla v kulisách centra Zlína.
Diskuze Osudové osmičky se v Městském divadle Zlín uskuteční v pondělí 4. června v 19.00 hodin, a to za osobní účasti herce a politika Milana Kňažka a spisovatele, diplomata a psychologa Michaela Žantovského.
Diskuze o síle občanské angažovanosti se v úterý 5. června v 18.30 hodin zúčastní režisér, herec a scénárista Břetislav Rychlík a socioložka Jiřina Šiklová. V ten samý den, ale ve 20.15. hodin, se Divadlo Feste představí se svou hrou Moc bezmocných.
Ve středu 6. června bude na programu diskuze o investigativní žurnalistice a kauzách současnosti. S lidmi přijedou hovořit reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa, komentátor Aktuality.sk Marek Vagovič či dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner. Beseda začne ve zlínském divadle v 19.00 hodin. „Jako každý rok se věnujeme v části programu Zlínského jara médiím. Máme k tomu dlouhodobé důvody: dezorientace lidí v informacích, informační válka, alternativní fakta, útoky na novináře a obecně zhoršení situace a ohrožení svobody slova. Slovensko nás ovšem zaskočilo. Proto letošní debatu o médiích věnujeme investigativní žurnalistice. Právě slovenskou stranu bude zastupovat Marek Vagovič z Aktuality.sk – šéf investigativního týmu Jána Kuciaka,“ upřesnil Pasterný.
Festival doplní i několik výstav, například prostor u Zlínského klubu 204 bude až do 25. června patřit putovní výstavě Paměť národa Zlínského kraje. Ta připomíná pomocí příběhů místních osobností důsledky nástupu KSČ k moci v únoru 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Vybrané osobnosti pocházejí z celého Zlínského kraje a zejména ze Zlína, Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Rožnova pod Radhoštěm a Kroměříže, kde bude možné se s expozicí také seznámit.
Festival myslí i na studenty, pro které organizátoři připravili dopolední debaty s hosty, kteří se festivalu Zlínské jaro účastní.