Raky v Bečvě zabil račí mor, ochranáři žádají veřejnost o spolupráci

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Za hromadný úhyn raků říčních v Rožnovské Bečvě může račí mor. Nepotvrdily se tak původní informace o tom, že za úhynem jsou dlouhodobě nevyhovující podmínky vodních poměrů, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Odbor životního prostředí MěÚ Rožnov zadal a uhradil analýzu uhynulých raků, která potvrdila úhyn raků na vysoce infekční plíseň.

Na konci dubna řešil odbor životního prostředí Městského úřadu Rožnov společně s hasičským sborem a rybáři úhyn raků v toku Rožnovské Bečvy. Původní informace ukazovaly na problém s dlouhodobě nevyhovujícími podmínkami na vodních tocích.

„Město Rožnov následně prostřednictvím odboru životního prostředí MěÚ nechalo provést několik rozborů povrchových vod, kvůli přesnému zjištění rozsahu znečištění vody. Tyto rozbory zjistily, že nedošlo k žádnému toxickému znečištění,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Rožnov Marie Hrabovská. „Následně CHKO Beskydy odeslalo uhynulé raky k analýze na katedru ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Tuto analýzu zadávalo a hradilo město Rožnov. Její výsledky pak ukázaly, že raci uhynuli na plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí, což je vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, rak říčního a raka kamenáče,“ doplnila Hrabovská. Raci podle jejích slov nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. Plíseň na jejich těle roste a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. V“ současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit,“ uvedl Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Kubín také požádal veřejnost o spolupráci s ochranáři, aby se mor nešířil dál. „Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak se nesnažte zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků. Dále je potřeba předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikovat horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci. Je nežádoucí převážet vodu z Rožnovské Bečvy na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky a v neposlední řadě by lidé neměli vypouštět nepůvodní raky z chovů do vodních toků,“ popsal Miroslav Kubín.

V případě, že člověk najde mrtvé raky, měl by kontaktovat Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, Správu CHKO Beskydy na telefonním čísle 606 699 381 a adrese beskydy@nature.cz, nebo odbor životního prostředí Městského úřadu Rožnov pod Radhoštěm.