Kraj chce stát požádat o více než miliardu na rozvoj sociálních služeb

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajští zastupitelé schválili akční plán rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji pro rok 2019, který je podmínkou pro poskytnutí dotací na zajištění sociálních služeb ze státního rozpočtu. Serveru Zlin.cz to sdělila radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

„Na tvorbě akčního plánu se kromě pracovníků odboru sociálních věcí krajského úřadu podíleli zástupci obcí a poskytovatelů sociálních služeb a následně proběhlo jeho veřejné připomínkování. Akční plán je nedílnou součástí žádosti kraje o uvolnění státních dotací na zajištění sociálních služeb v nadcházejícím roce. Pro rok 2019 budeme od státu žádat o částku 1 163 056 000 korun,“ řekla radní Michaela Blahová.

Akční plán je prováděcí částí Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb Zlínského kraje pro období 2016 – 2019. Povinnost zpracovávat tyto plány je dána zákonem o sociálních službách z roku 2006. Akční plán slouží pro pravidelné sledování a vyhodnocování priorit s cílem aktualizovat stávající krajskou síť tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám občanů kraje.

V letošním roce například vznikly nové sociální služby nebo jiné změnily svůj název. Pro rok 2019 je navrženo 15 nových rozvojových záměrů, které představují rozšíření sítě sociálních služeb na základě poptávky občanů.

„Pro průběžné vytváření optimální sítě služeb vítáme podněty z regionů o chybějících sociálních službách, aby byla odhalena tzv. slepá místa,“ podotkla radní Michaela Blahová.

Trendem, o který Zlínský kraj při plánování rozvoje sociálních služeb usiluje, je úzká spolupráce s obcemi, které by měly aktivně vstupovat do procesu plánování tlumočením potřeb svých občanů. Dále je to podpora vzniku zejména terénních a ambulantních služeb, případně služeb pobytových přímo v místech, kde občané žijí (nikoliv velkokapacitních zařízení ústavního typu). Rovněž pokračuje transformace lůžek v pobytových zařízeních na potřebné kapacity pro osoby s Alzheimerovou nemocí. „Jde nám také o možnost větší sociální integrace duševně postižených, aby se zlepšila kvalita jejich života, a rovněž o odstraňování překážek v podobě fyzických i psychických bariér. Naším cílem je vytvářet prostředí, v němž nedochází k omezení aktivit občanů kvůli jejich handicapu,“ uzavřela Michaela Blahová.