Prestižní akce je organizovaná ve spolupráci s kastelánkou zámku Vizovice paní Janou Pluhařovou, anglickými dobrovolníky a organizací The Friends of Czech Heritage. Kurz zednické /kamenecké dílny pořádaný Národním památkovým ústavem je od středy 12. 9. do soboty 15. 9. 2018. Zúčastnit se lze ale samozřejmě po celý týden a připojit se tak k sedmi anglickým dobrovolníkům už od samého počátku jejich dobrovolnické činnosti.
Z doprovodných programů čeká účastníky kurzu prohlídka zámku, návštěva Slušovic, exkurze do Baťovského Zlína, promítání filmu Červené město a povídání o zaniklém cisterciáckém klášteře ve Vizovicích. Řemeslnou dílnu povede po odborné stránce p. Filip Trunečka, mezi účastníky je přihlášeno několik řemeslníků profesionálů, a to vše by mělo být zárukou, že na konci týdne zůstane zámecká zeď, na které budou společně pracovat, nejen rozvalená, ale i znovu postavená.
Národní památkový ústav, odbor edukace a dalšího vzdělávání generálního ředitelství v Praze, otevřel v lednu 2018 kurz řemeslné obnovy historických staveb. Kurz navazuje na předchozí dva úspěšné ročníky a skládá se z teoretické části, praktických řemeslných dílen a exkurzí.
Tento kurz seznámí účastníky se základy řemeslných technik, postupů a materiálů vhodných pro citlivou památkovou obnovu dle standardů Národního památkového ústavu, prováděnou v interiérech i exteriérech historických budov na našem území. Kurz poskytne průřez základy stavebních a uměleckých řemesel, které se používají při obnově památek. Předchozí řemeslná praxe není podmínkou účasti programu. Celý kurz je rozložen až do tří let (2018 – 2020) a nabízí až 328 hodin odborné výuky, ale je možné se účastnit kteréhokoli programu jednotlivě bez nároku na získání osvědčení. V současné době běží akreditační řízení na Ministerstvu školství ČR a kurz bude akreditován jako rekvalifikační v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků v oblasti přípravy a realizace památkové obnovy.
Kurzů se mohou účastnit řemeslníci specialisté, zaměstnanci a vedoucí zaměstnanci firem specializujících se na obnovu památek, zaměstnanci Národního památkového ústavu, soukromí majitelé historických objektů, správci památek a historických objektů a areálů, investiční technici při biskupství, památkáři na obcích s rozšířenou působností (s výkonnou pravomocí), studenti technických a humanitních oborů vysokých a vyšších odborných škol se zaměřením na ochranu kulturního dědictví a zájemci o památky.