Otrokovice řeší bezdomovce v centru

OTROKOVICE – Radnice v Otrokovicích se rozhodla řešit bezdomovce, kteří se pohybují v centru města. Zavedla několik opatření od zvýšeného dozoru městské policie po hlídání dětského bazénku v rekreačním areálu, řekla serveru Zlin.cz mluvčí otrokovického městského úřadu Romana Stehlíková.

Podle mluvčí prochází garnitura lidí bez přístřeší generační obměnou. „Jejich chování je jiné, jsou agresivnější a začali se zabydlovat v centru města. Vedení proto podniká kroky, aby nebyli občané s touto skutečností konfrontováni,“ uvedla Stehlíková.

Bezdomovci často pobývají ve stínu stromů na náměstí před Otrokovickou Besedou, v parku před Společenským domem a v okolí Štěrkoviště. „Často jsou vulgární, bez ostychu močí na veřejnosti a zabírají místa na lavičkách a na místech, kde by si mohli děti hrát a dospělí relaxovat. Přítomnost bezdomovců jim ale v těchto aktivitách brání,“ zdůraznila Stehlíková.

V uplynulých měsících se vedení radnice několikrát sešlo společně městskou policií, s pracovníky sociálního odboru, technickými službami a hledali účinná řešení, jak omezit pobyt lidí bez přístřeší na veřejných prostranstvích města. Zatím se podařilo přijmout několik opatření, která mohou pomoci nepříjemnou situaci zmírnit.

Aby město zamezilo shromažďování lidí bez domova v budově vedle Kauflandu v Kvítkovicích, vyzvalo jeho uživatele, aby místo opustili. „Na podnět města majitel objektu zajistil zatlučení oken a dveří, aby se zabránilo dalšímu neoprávněnému užívání soukromého bytového domu. V současné době je objekt neobydlený,“ informovala Stehlíková.

Město vyzvalo i pronajímatele obchodů na Bahňáku, aby neprodávali alkohol lidem bez domova na poukázky dávek pomoci v hmotné nouzi. „Cílem města je, aby se lidé pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi nedostávali snadným způsobem k alkoholickým nápojům,“ řekla mluvčí.

Podle ní má radnice informace i o případech, že někteří běžní lidé směňují poukázky s příjemci sociálních dávek za peníze, a to velmi nevýhodně. „Dovolujeme si proto upozornit veřejnost, že taková lichvářská směna poukázek za peníze podporuje skutečnost, že vyplácené dávky neplní svůj účel. V důsledku obdobného jednání může docházet ke zvýšení počtu podnapilých osob včetně lidí bez domova, kteří konzumují alkohol na veřejném prostranství především v centru města,“ zdůraznila Stehlíková.

Město řeší bezdomovce i na jiných místech. Skupinka se utábořila na území dostihových drah v katastru Tlumačova a prostor zaneřádila odpadky. „Městská policie Otrokovice nemá na území obce Tlumačov kompetence zasahovat, nicméně město v součinnosti s technickými službami zajistilo úklid pozemku s tím, že sociální pracovníci budou místo monitorovat, aby nedocházelo k opětovnému podobnému jednání,“ sdělila Stehlíková.

Další problém se snaží město vyřešit v Rekreační oblasti Štěrkoviště. „V malém bazénku pro děti vykonávali lidé bez přístřeší ve večerních hodinách osobní hygienu. V současné době město prostřednictvím městské společnosti Tehos pronajalo agenturu, která v době od 20.00 do 6.00 místo hlídá. Do budoucna plánujeme kompletní oplocení pozemku, aby byl přístup těmto lidem znemožněn,“ prozradila Stehlíková.

Strážníci městské policie objíždí nebo obchází v častějších intervalech dotčená místa a kontrolují, zda lidé pobývající na veřejných prostranstvích neporušují vyhlášku města či jiným způsobem nepohoršují okolí, v terénu rovněž působí sociální pracovníci městského úřadu i terénní pracovníci neziskových organizací. „Velkým problémem je skutečnost, že nemáme žádné zákonné možnosti vykázat tyto osoby z veřejných a pro lidi atraktivních lokalit, pokud neporušují vyhlášku či zákon nebo pokud si oficiálně nestěžují minimálně tři občané, kteří jsou ochotni svědčit. Nicméně se snažíme jejich protiprávní jednání a buzení veřejného pohoršení minimalizovat. Lidé mohou jakékoliv protiprávní jednání oznámit na bezplatné lince 156,“ vyzval velitel Městské policie Otrokovice Tomáš Gromus.

Starosta Otrokovic Jaroslav Budek problém s bezdomovci vnímá, především pak v parku před Společenským domem. „Chystáme mimořádná opatření pro ochranu tohoto území. Nemáme sice oporu v legislativě, abychom dostali lidi bez domova z veřejných prostranství, budeme se jim ale v rámci zákona snažit znepříjemňovat pobyt v těchto frekventovaných lokalitách. Spojili jsme se i s okolními městy, abychom si nechali poradit. Zdá se, že všichni máme stejný problém, na který neznáme jednoznačné řešení,“ uzavřel starosta Budek.