V Brodě začalo Sochařské sympozium 2018

UHERSKÝ BROD - Neformálním přijetím na radnici bylo zahájeno letošní sochařské sympozium. Svá díla na něm vytvoří Jiří Beránek, Petr Filip a Petr Stanický, informovala server Zlin.cz mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

„Jsme rádi, že byl dodržen formát, kdy jeden z minulých umělců, kterým je tentokrát Petr Stanický, opět zavítá mezi nás a přivede další dva nové účastníky,“ řekl na setkání se sochaři místostarosta Jan Hrdý.

Radní Antonín Krásek, který vznik sochařských sympozií ve městě před lety inicioval, k tomu dodal, že všechna díla předchozích ročníků jsou instalována na velmi exponovaných místech a stala se tak neodmyslitelnou součástí a tváří města.

Sochařská sympozia pořádá město Uherský Brod již od roku 2003. Jejich podoba se v čase měnila. První ročník nesl název Při zdi, neboť všechna díla byla umístěna podél hradební zdi v parku u muzea. Sochaři pracovali v areálu za sokolovnou se žlutavským pískovcem. Hned úvodního ročníku se zúčastnil nejvyšší počet umělců a také zatím jediná žena.

V dalších ročnících se už umělci pracovali v prostoru u hradeb a malých schodů. Toto místo je hodně frekventované a veřejnost tak mohla sledovat sochaře přímo při tvorbě. Sympozia se v tomto prostoru konají dodnes. Stabilizoval se také počet umělců. Měnil se také materiál, z kterého autoři svá díla vytvářeli. Po pískovci ze Žlutavy byl zvolen hořický pískovec a jednou také supíkovský mramor, který se však neosvědčil, protože byl příliš tvrdý a houževnatý. V roce 2009, při svém čtvrtém ročníku, získalo uherskobrodské sochařské sympozium mezinárodní rozměr, když se ho zúčastnil německý výtvarník Uli Schwander, žijící dlouhodobě ve španělské Andalusii.

Z českých sochařů svá díla v Uherském Brodě zanechali například Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Petr Horák, Pavel Doskočil, Jaromír Švaříček nebo Petr Stanický.

Díla ze sochařských sympozií jsou rozmístěna po celém městě, najdete je parku před Muzeem J. A. Komenského, na starém židovském hřbitově a u malých schodů, v blízkosti Domu dětí a mládeže, u vstupu do CPA Delfín, na kruhovém objezdu u Kauflandu, u přechodové lávky k terminálu a v parčíku před základní školou na Mariánském náměstí.

Podívat se, jak se pod rukama sochařů mění pískovcový kamenný blok v umělecké dílo, mohou zájemci až do poloviny září v prostoru u malých schodů. Více ze své tvorby představují umělci na výstavě v Galerii Panský dům.

 

--> --> --> --> -->