Nová výstava představí meziválečnou architekturu v lázních Luhačovice

ZLÍN - Výstava Nová doba – nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918 – 1948 seznámí s architektonickým děním ve významném lázeňském městě v meziválečné éře. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 18. září v 17.00 hodin a k vidění bude v galerii ve 14|15 Baťově institutu do 25. listopadu, serveru Zlin.cz to řekl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

V rámci doprovodného programu připravila galerie komentovanou prohlídku významných prezentovaných staveb přímo v Luhačovicích.

„V Luhačovicích byla v tomto období předními českými architekty realizována řada významných budov. Mimo jiné byly postaveny penziony v Bílé čtvrti od Bohuslava Fuchse, plovárna, pošta od Ladislava Machoně, pavilon Ottovky a tenisový pavilon od Josefa Skřivánka, lázeňská mlékárna – nyní Divadelní restaurace – od Miloslava Kopřivy, ředitelství lázní od Emila Králíka a Společenský dům od Františka Roitha. Ve válečném období vyprojektoval Oskar Pořízka lázeňskou kolonádu, pavilon Vincentky a navazující budovy Vyšetřovacího a výzkumného ústavu. Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila,“ uvedla Ladislava Horňáková, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Na výstavě bude každá z těchto výrazných staveb představena prostřednictvím fotografické a plánové dokumentace. Výstava bude doplněna modelem, dobovými články, publikacemi i korespondencí architektů.

V doprovodném programu nabídne galerie v pátek 21. září Cestu za meziválečnou architekturou do Luhačovic. Během této celodenní komentované prohlídky s kurátorkou výstavy se účastníci seznámí s výraznými realizacemi předních českých architektů, kteří zanechali v lázních řadu významných staveb a vtiskli jim novou moderní tvář. Počet míst na akci je omezený. Zájemcům se doporučuje včasná rezervace na e-mailu: karolina.juricova@galeriezlin.cz.