Dělníci z Ukrajiny nejčastěji falšovali doklady o dosaženém vzdělání

ZLÍN - Policisté z cizinecké policie ve Zlíně se v těchto dnech vrátili z dvouměsíční mise na Ukrajině, kde se zaměřili na kontrolu žádostí o zaměstnanecké karty. Ukázalo se, že se mezi dělníky z Ukrajiny, kteří touží pracovat v Česku, rozmohl nový nešvar - často falšují doklady o dosaženém vzdělání, serveru Zlin.cz to sdělila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Velmi častou destinací, kterou policisté ze zlínského krajského ředitelství navštěvují, je město Lvov na západní Ukrajině, která by se z pohledu nelegální migrace dala charakterizovat jako problematická a riziková. Ve Lvově se nachází Generální konzulát České republiky příslušný k podávání žádostí o pobytová oprávnění pro západní Ukrajinu, která je typická po levnou pracovní sílu směřující do České republiky. Podle policistů z cizinecké policie patří dělníci ze západní Ukrajiny mezi žádanou a početnou komunitu – tvoří až 30 % populace cizinců v Česku.

„Každý rok lze zaznamenat nějaký nový trend v oblasti padělání dokladů, vloni to byly falešné bankovní výpisy a potvrzení, padělky rejstříků trestů, kterými žadatelé prokazují svou bezúhonnost, a letos začaly dominovat padělané doklady o dosaženém vzdělání, které žadatelé předkládají při podání žádosti o tzv. zaměstnanecké karty, opravňující cizince jak k pobytu na území ČR, tak k zaměstnání,“ konstatovala Javorková.

Za své dvouměsíční působení ve Lvově odhalili zlínští policisté přes 20 padělaných dokladů, kterými žadatelé deklarovali, že získali příslušné vzdělání nebo požadovanou odbornost. Padělky byly nejrůznějších typů – vysokoškolské diplomy nebo potvrzení a odsvědčení, které vydávají vzdělávací instituce na Ukrajině. Podle policistů byl nejkurióznější vysokoškolský diplom „bakalář – betonář“. Žadatelé prý nejprve zapírají, přesvědčují, že školu skutečně studovali a předmětný doklad je originál. Jakmile jim jsou předloženy argumenty, tak přiznávají, že jim doklady někdo vyřídil zprostředkovaně a samozřejmě za úhradu. „Žadatel se tímto na Ukrajině dopouští trestného činu, za který může dostat trest odnětí svobody až na tři roky. V případě, že je spolehlivě prokázáno, že se jedná o padělek, je navíc žadatel v rámci ochranných opatření navrhován na zařazení do evidence nežádoucích osob na dobu jednoho roku,“ doplnila policejní mluvčí.

Čeští zaměstnavatelé, kteří poptávají levnou pracovní sílu z Ukrajiny, by podle policie měli důkladně zvažovat, na koho se obrátí, koho pověří k vyřízení dokladů nutných na podání žádosti, jelikož se na Ukrajině vyskytuje velké množství subjektů, které se na tomto vízovém procesu obohacují. „V případě pochybností zaměstnavatelům doporučujeme, aby se obrátili na cizineckou policii, která ověří podmínky a legálnost pobytu daného cizince na území České republiky. Vyhnou se tak případným komplikacím při náhodné kontrole cizinecké policie, která jim tak může výrazně zasáhnout do výrobního procesu. Například nedávno policisté z cizinecké policie v jedné firmě v Otrokovicích při pobytové kontrole zajistili hned 19 dělníků z Ukrajiny, čímž značně odčerpali firmě pracovní sílu,“ podotkla Javorková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x