Lidovou stavbou Zlínského kraje se stalo muzeum v Bystřici pod Lopeníkem

ZLÍNSKÝ KRAJ - Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2018 se stal dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem. Serveru Zlin.cz to řekl Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Ocenění Lidová stavba, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, je mimo jiné spojena s finanční odměnou 50 tisíc korun. Letos si cenu převzal starosta obce Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.

„Všichni víme, že je daleko jednodušší a levnější něco zbourat a postavit nově, než se pustit do opravy starého. Přiznejme si ale, že atmosféra starých stavení, které se podaří opravit tak, že vypadají jako původní, to je něco, čeho téměř nikdy nedosáhneme, když postavíme něco nového. Je to proto, že atmosféru netvoří jen vůně starých krovů a trámů, ale také historie, která je zde vepsána. Proto chci velmi poděkovat nejen letošním vítězům, ale vůbec všem, kdo se do této záslužné a nelehké práce pustí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Dům č. p. 77 společně se stodolou a přilehlými pozemky zakoupila obec Bystřice pod Lopeníkem v roce 2015 od soukromého vlastníka, citlivě oba objekty zrekonstruovala a vybudovala zde obecní muzeum, ve kterém se občané, místní spolky i návštěvníci obce setkávají při kulturních a společenských akcích. „Chtěli jsme, aby muzeum, které v opravených prostorách vznikne, bylo živé. Aby tam chodily naše děti ze školy a připravovaly tam Vánoce, Velikonoce, pletly tatary… A to se nám povedlo. Stodolu využíváme i k výstavám či k prezentacím našich šikovných lidí, kteří něco vytvářejí,“ přiblížil starosta Martin Gavenda.

Především stodola byla v havarijním stavu a hrozila její postupná devastace. Zodpovědným přístupem obce, která se rozhodla pro záchranu této památky, zůstane stodola zachována také pro další generace jako nositelka významných památkových hodnot.

Smyslem udělování uznání Lidová stavba Zlínského kraje je nejen ocenit vlastníky lidových staveb, kteří se zasloužili o jejich příkladnou památkovou obnovu, ale také motivovat ostatní k péči o toto kulturní dědictví. Nominované stavby posuzuje odborná hodnotitelská komise, jmenovaná Radou Zlínského kraje. Zohledňuje při tom především kvalitu provedených oprav, stupeň dochované autenticity, vlastní využití stavby i aktivitu jednotlivých vlastníků v oblasti péče o kulturní dědictví.

Celkem byly letos podány čtyři návrhy na ocenění. Kromě vítězné stavby to byly rodinný dům č. p. 10 v Komárně (vlastník Jaroslav Měsíc), chalúpka Picúch Vlčnov č. 278 (vlastníci Milena a Zdeněk Ulčíkovi) a sušírna ovoce Rokytnice u Vsetína u domu č. p. 74 (vlastník Pavla Hrušková).

V předchozích letech Zlínský kraj ocenil tyto stavby: Vinohradnickou búdu ve Veletinách, Usedlost č. p. 6 v Komni, Soubor staveb usedlosti č. p. 18 zvané Šenk v Karolince, Vinohradnickou stavbu ve Veletinách – Staré Hoře, Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné, Venkovskou usedlost č. p. 37 ve Zlámanci, Domek č. p. 256 v ulici Říčanské ve Vizovicích, Usedlost č. p. 115 ve Vlachovicích a Usedlost č. p. 210 v Šumicích.