Josef Šperka odešel na nebeské lyžařské svahy

ZLÍN – Lyžař, sportovec tělem i duší. Vynálezce, nezdolný chlap s obrovským srdcem a úžasným umem i nápady. Josef Šperka odešel z tohoto světa v jedenadevadesáti letech. Znaly ho a znát budou generace nejen zlínských lyžařů.

V roce 1975 stál u zrodu umělého lyžařského svahu ve Zlíně, mimochodem momentálně těžce zkoušený areál pořád /po/nese jeho jméno. „Zrovna tu v těchto dnech shořela rolba, stejně jako na Portáši zmizel poslední vlek,“ připomíná nevšední symboliku jeho vnuk Robert Šperka.

Šperkovou bystrou hlavou a konstruktérským mistrovstvím jsou navždy poznamenány svahy Javorníků, kde stavěl na svou dobu světové vleky s technickými vychytávkami.

Pamětníci by mohli vyprávět, jak úžasné byly jeho patenty ve zdejších obuvnických provozech.

Ivana Trumpová – Zelníčková anebo Olga Charvátová – Křížová jistě vzpomínají na jeho pomerančové závody na Portáši, spousta lidí si vybaví moudrého, nezdolného chlapa, který prožil život, před kterým se hodí smeknout.

Naposledy v pátek 12. října půl hodiny před polednem při posledním rozloučení ve zlínském krematoriu.

Pak už bude pan Josef někde nahoře zdokonalovat bílé nebeské svahy. A rozdávat své myšlenky a málokdy vídané ryzí člověčenství.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’159418′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2136‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚159418‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>