V sobotu se lidé mohli přenést do doby první republiky, když se na náměstí setkali mimo jiné s prezidentem Masarykem, s Tomášem Baťou, dobovými cyklisty, živými sochami, kameloty, mohli si vyrobit pamětní minci nebo se vyfotit se v dobovém fotokoutku. I přes deštivé počasí jich na náměstí zavítalo dost a spolu s tatíčkem Masarykem si zazpívali jeho oblíbenou Ach synku synku.
Když skutečný Masaryk navštívil město jako prezident československého státu, psal se rok 1928 a město v čele s tehdejším starostou Tomášem Baťou prezidenta vítalo před radnicí na náměstí, které bylo tehdy vyzdobeno květinami a národními barvami, a na okolních domech vlály vlajky. Podobnou atmosféru se město pokusilo vytvořit v odpoledním programu od 15 do 17 hodin, kdy se na náměstí pohybovali herci z Městského divadla Zlín coby představitelé T. G. Masaryka a T. Bati, kameloti, legionáři, sokolové, hasiči a krojovaní. Atmosféru zlínského náměstí v roce 1918 navíc ještě více přiblížily panoramatické tabule s kresbami původní podoby domů, dobovými fotografiemi a texty o historii jednotlivých domů.
Důležitou součástí oslav bylo odhalení pamětní desky T. G. Masarykovi na budově Zlatého jablka. „Na tomto místě stával dům, v němž Masaryk nocoval v době předvolební kampaně do vídeňského parlamentu roku 1907. A jelikož kandidoval ve volebním obvodu východomoravských měst, mezi nimiž figuroval i Zlín, několikrát město navštívil. Po vítězství ve volbách pomáhal zlínským při vyjednávání s úřady ve Vídni a zasadil se například o zřízení okresního soudu,“ uvedl ředitel státního okresního archivu Zlín David Valůšek. „Pro tuto slavnostní příležitost jsme připravili publikaci mapující Masarykovy stopy ve Zlíně a podobu náměstí v roce 1918 na dobových fotografiích a v krátkých textech,“ doplnil.
Poté následoval slavnostní průvod za doprovodu Velkého dechového orchestru Zlín k soše T. G. Masaryka u Kongresového centra, kde se konal tradiční pietní akt a po němž ve foyer Kongresového centra proběhla vernisáž výstavy Cesta ke svobodě – 100 let výročí republiky. V podvečer se symbolicky rozsvítil Památník Tomáše Bati a v 19 hodin se v Městském divadle Zlín odehrála premiéra inscenace Masaryk/Štefánik.
„V jubilejním týdnu si budeme připomínat události před 100 lety také vyvěšením 5metrové trikolory zavěšené na fasádě radnice, divadla a zámku,“ připomněl Dvořák.
O Masarykovi se lidé dozvědí také z písečné animace, kterou nechalo město k této příležitosti zpracovat. Někteří ji mohli vidět v rámci promítání snímků na letním kině nebo při zlínském filmovém festivalu. Dvoudílný příběh popisuje události ve Zlíně již po roce 1900 s přesahem do současnosti. Z prvního dílu se divák dozví o Masarykově první osobní návštěvě v roce 1907, jeho budování vazeb na Zlín včetně zásluh, které T. G. Masaryk jako poslanec pro Zlín vykonal. Druhý díl je zaměřen na období první světové války, založení Československé republiky a návštěvu T. G. Masaryka jako prezidenta v roce 1928. „Jsme rádi, že si můžeme připomenout 100. výročí založení Československé republiky a přiblížit toto téma našim občanům. Zvláště když víme, že náš první československý prezident ve Zlíně pobýval již kolem roku 1907 a poté se jako poslanec za východomoravská města zasloužil o mnoho změn pro Zlín,“ uvedl primátor města Miroslav Adámek.